Bilgisayar ortamında tasarım işbirliği ve mimarlık uygulamalarındaki yansımaları
Computer mediated collaborative design and its reflections in architectural practice
  1. Tez No: 640074
  2. Yazar: ÖZGE GÜNGÖRDÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bir mimari tasarım ekibinin üyeleri birbirinden coğrafik olarak ayrı olduğunda ortak bir proje geliştirmenin günümüzde yöntemlerinden biri sanal tasarım stüdyolarıdır. Bir sanal tasarım stüdyosundan (STS) iyi sonuç alabilmek için farklı işbirliği modelleri üretilmiştir. Buna göre bir projede paydaşların profili, ortaya çıkarılacak son ürün ve tasarım süreci bu modelleri geliştirmede göz önünde bulundurulacak kriterlerdir. Giriş bölümünde bilgisayar ortamında tasarım işbirliğinin ne olduğu, iletişim ve bilgi teknolojilerinin bugünkü tasarıma etkisi açıklanarak konu hakkında ön bilgi verilmiştir. Bu konunun seçilme sebebi, araştırma yöntemi ve bu çalışmayla nelerin amaçlandığı belirtilmiştir. Sonraki bölümde grup çalışmasında yer alan öğeler açıklanmıştır. Başarılı bir işbirliğinde olması gereken belli özellikler tanımlanmıştır. Tanımlanması güç olan işbirliği kavramına bu yolla açıklık getirilmeye çalışılmıştır. İşbirliğine genel bir bakış yapıldıktan sonra mimari tasarım işbirliğinin özellikleri ele alınmıştır. Bu tez çalışmasını yakından ilgilendiren mimari tasarımda işbirliği organizasyon biçimleri gruplanarak açıklanmıştır. Teknolojiye dayalı tasarım işbirliği konusunda bilgisayar ortamında tasarım işbirliği 3. bölümde ele alınmıştır. Bu kavramın açıklanmasına bilgisayar ortamında tasarım işbirliği için kullanılan araçların tanıtılmasıyla başlanmıştır. Bu araçlar temelde iletişim, toplantı ve karar destek, ayrı ve birleşik tasarım ortamları şeklinde üç grupta incelenmiştir. Bilgisayar ortamında tasarım işbirliğinde bulunan ekiplerin profillerini belirtmek bu çalışmada önemli bir unsurdur. Aynı bölümde bilgisayar ortamında da başarılı işbirlikleri gerçekleştirmek için bu profillerin tanınmasının gerekliliği açıklanmıştır. Yine bu bölümde sanal tasarım stüdyoları, organize olma biçimlerine göre çeşitleri ve öncesinde karar verilmesi gereken detaylar anlatılmıştır. Bugüne kadar gerçekleştirilmiş sanal tasarım stüdyoları özetlenmiş ve önemli özellikleri vurgulanmıştır. Bölüm 4'te bilgisayar ortamında işbirliğini daha iyi anlamak ve gelecekte yapılacak uygulamalarda daha iyi sonuçlar almak üzere üretilmiş işbirliği modelleri anlatılmıştır. Çeşitli araştırmacıların tasarım stüdyolarında gerçekleştirdikleri gözlemler ve analizler sonucu tasarım sürecine yönelik modeller ve işbirliği uygulamalarına farklı yaklaşımlar ortaya konulmuştur. Bu bölümde bu model ve yaklaşımlar açıklanmıştır. Bir diğer işbirliği modelleri ise bilgisayar ortamında tasarım işbirliğini destekleyen araçların tasarımı için üretilmiştir. Bununla ilgili örnekler anlatılmıştır. Tasarım işbirliğinde paydaş profillerine bakıldığında temel iki tip görülür. Ekipte aynı işlevi paylaşan üyeler yer alabilir. Mimari tasarım söz konusu olduğunda bu ekip mimarlardan oluşur. Ekipte farklı işlevleri üstlenen aktörler de bulunabilir. Bunun içinde inşaat sektöründe çalışan inşaat mühendisi, makine mühendisi, elektrik mühendisi, mimar, iç mimar, peyzaj mimarı gibi disiplinlerin yanında bilgisayar teknik uzmanı, CAD danışmanı, WEB danışmanı gibi STS uygulamasını destekleyecek üyeler yer alabilir. Bu araştırmada, sanal tasarım ortamlarının ikinci ekip türünün çalışmalarına sağladığı olanaklar 5. bölümde incelenmiştir. Bunun için yurtdışındaki firmalarla gerçekleştirilmiş bazı anketlerin sonuçları anlatılmıştır. Tez kapsamında bilgisayar ortamında tasarım işbirliği gerçekleştirmenin olanakları dört temada incelenmiştir: süre, maliyet, kalite ve organizasyon. Sanal tasarım ortamlarının mimarlık uygulamalarında verdiği sonuçlar dünya çapında gerçekleştirilmiş proje ve tasarım yarışmalarıyla gösterilmiştir. Bu çalışmalardaki başarı, bilgisayar ortamında tasarım işbirliği olanaklarını daha somut olarak ortaya koymaktadır. Bölüm 6'da yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli tasarım firmalarında sanal tasarım ortamlarının kullanımı anket çalışmasıyla araştırılmıştır. Bu anket, firmaların sanal ortamda gerçekleştirdiği disiplinlerarası projeleri, sanal ortamlardan yararlanmadan gerçekleştirilen projeleriyle karşılaştırmalar içermektedir. Bu analizler sonucunda yapılan karşılaştırmayı destekleyecek somut örnekler ve değerler elde edilmiştir. Uygulamaların ekip profilleri, son ürün ve tasarım süreci incelenerek işbirliği modelleri yorumlanacaktır. Sanal tasarım ortamlarının (STO) profesyonel tasarımlarda sağladığı olanaklara oranla mimari uygulamalardaki kullanımı yeterince yaygın değildir. Ekonomik sebepler olabildiği gibi uygulama için gelişmiş ortak tasarım model ve yazılımlarındaki yetersizlik, bulunan bilgilerin uygulamaya geçirilmemesi ve sektörün haberdar olmaması gibi sebepler de olabilir. Son bölümde literatür incelemesinin ve firmalarla yapılan araştırmanın sonuçları değerlendirilmiştir. Firmaların mimarlıktaki uygulamaları göz önüne alınarak disiplinlerarası ortak tasarım çalışmalarına uygun işbirliği modelleri ortaya konmuştur. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin profesyonel alanda performansları değerlendirilerek uygun kullanım yöntemleri açıklanmıştır. Sanal tasarım ortamlarından mimarlık uygulamalarında etkili sonuçlar alabilmek için izlenmesi gereken yollar belirlenmiş ve araştırılması gereken ilgili konular önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Virtual Design Studio (VDS) is one of the practical methods to develop a shared project when the architectural design team members are geographically separated. Different collaboration models are produced to obtain a successful result from VDS. In this respect, participant profiles, resulting product and design process are considered in the development of these models. Computer mediated collaborative design, the effect of communication and information technologies on today's design are explained to give preliminary information about the subject in the first chapter. The reason to chose this subject, the research method and the aims of this study are determined. In the next chapter the components which exist in group works are explained. Certain features which are necessary in a successful collaboration are defined. In this way the concept of collaboration is clarified which is difficult to define. After a general view to collaboration, the features of architectural collaborative design are considered. Organization types which are closely related to this study in architectural collaborative design are explained by grouping. In the topic of collaborative design based on technology which is computer mediated collaborative design is considered in the third chapter. It is started to explain this concept by introducing the computer mediated collaborative design tools. These tools are researched in three groups which are communication, meeting and decision support, distance and integrated design environments. It is an important element for this study to determine the computer mediated collaborative design team profiles. The need of profile definition to achieve a successful collaboration also in computer media is explained in the same chapter. Even so in the same chapter, varieties of virtual design studios that depend on the organization types and the details which should be decided before all else are explained. The virtual design studio examples are summarized which are happened until today and important features are emphasized. In the forth chapter, collaboration models which are produced to understand computer mediated collaboration and to provide better results in future applications. Models for design process and different approaches for collaboration practices are defined as results of several researchers' observations and analyzes in design studios. These models and approaches are explained in this chapter. Other collaboration models are produced to design computer mediated collaborative design tools. Also examples about these tools are explained. Collaborative design participants have two fundamental types of profiles. The team is constituted of architects when architectural design is discussed. There might be other actors who carry on different functions in a team. This team can include disciplines such as civil engineers, mechanical engineers, electronic engineers, architects, interior designers, landscape designers and also disciplines of computer technical professionals, CAD consultants, WEB consultants which support VDS applications. In this study, the opportunities provided by VDS to the second type teams are investigated in chapter five. Results of several surveys which were done with firms in abroad are explained for the investigation. This research investigated the possibilities of computer mediated collaborative design in four themes: time, cost, quality and organization. The results of virtual design environments in architectural practices are explained with worldwide projects and design competitions. The success of these practices shows the possibilities of computer mediated collaborative design concretely In chapter six, the usage of virtual design environments at several design firms from Turkey and abroad are researched with a survey. This survey includes comparisons between interdisciplinary projects which were designed in virtual environments and weren't designed by using these technologies. Concrete examples and values which support this comparison are obtained after analyzes. Team profiles, resulting product and design process of the implementations are investigated and their collaboration models are interpreted. In spite of VDS obvious influence on professional designs its usage is not very common. While there are some economical restrictions, there are also no formal models, the obtained information is not put into practice and the construction sector is not aware of the processes. The results of the literature and survey research are interpreted in the last chapter. Appropriate collaboration models for interdisciplinary collaborative design activities are presented by considering architectural practices of the firms. Appropriate methods for tool usage are explained by interpreting the performance of information and communication technologies in professional area. A framework to provide effective results in architectural practices with virtual design environments is determined and related subjects to research are suggested.