Characterization of connexin 26 mutations causing hereditary skin disorders
Kalıtsal deri hastalıklarına sebep olan konneksin 26 mutasyonlarının karakterizasyonu
- Tez No: 342927
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLİSTAN MEŞE ÖZÇİVİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Konneksinler komşu hücreler arası iletişim kanalları olan oluklu bağlantıların yapı taşlarıdır. İnsan vücudunda 21 çeşit konneksin bulunmaktadır ve bunlar insane fizyolojisi için önemlidir. Bu yüzden bu genlerin eksikliğinde veya mutasyonlu durumlarda hastalıklar ortaya çıkabilir. Örneğin, Cx26 genindeki mutasyonların genellikle kalıtsal duyu kaybına neden olduğu belirlenmiştir. Ama bazı Cx26 mutasyonları deri hastalıklarına da yol açmaktadır. Bunlardan biri ırsi ve nadir bir deri hastalığı olan Keratit-İktiyozis-Sağırlık (KID) sendromudur. Bu çalışmada, amacımız KID sendromuyla ilgili olan mutasyonların etkilerini iletişim eksiği olan iki çeşit hücre hattı; fare nöroblastoma (N2A), insan servikal karsinoma (HeLa), ve insan keratinosit hücreleri (HaCaT) kullanarak araştırmaktır. Bunun için KID sendromunda yeni tespit edilen Cx26 geni üzerindeki A88V, D50A, D50Y, ve I30N mutasyonları kullanıldı. N2A hücrelerindeki çalışmalarda mutasyonlu durumlarda Cx26 mRNA miktarlarının normale gore daha fazla; buna karşın mutant protein miktarlarının normale göre daha az olduğu gözlemlendi. HeLa hücrelerinde yapılan immunohistokimyasal çalışmalarda, mutant proteinlerin genellikle sitoplazmada lokalize olduğu gözlendi. Floresan boyalarla yapılan boya alım deneylerinde, boya alımının mutasyonlu yarımkanalların normal kanallardan istatistiksel olarak yüksek oldukları gözlemlendi. HaCaT hücreleriyle yapılan deneylerde mutasyonlu Cx26 proteinlerinin suprabasal epidermal hücrelerin markörlerinden biri olan Keratin 10 geninin ifade miktarını değiştirmediği gözlemlendi. Sonuç olarak, A88V, D50A, D50Y ve I30N mutasyonlarının KID sendromunda görülen analiz edilmiş diğer mutasyonlar gibi artan yarımkanal aktivitesine yol açtığı belirlendi. Bu da yarımkanal aktivitesindeki artışın KID sendromuna yol açan mutasyon mekanizmalarından biri olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Connexins (Cx) are building blocks of gap junctions that provide intercellular communication between adjacent cells. There exist 21 types of connexins in human body which are important for human physiology. Hence, in any case of deficiency or mutation, disorders can occur. For instance, most of the characterized Cx26 mutations are related to deafness; while there are few mutations associated with different skin disorders. One of them is a rare congenital skin disorder; Keratitis-Ichthyosis-Deafness (KID) syndrome. In this study, we aimed to investigate the effects of Cx26 mutations associated with KID syndrome in two gap junctional communication-deficient cell lines; mouse neuroblastoma (N2A) and human cervix carcinoma (HeLa), and also in human keratinocytes (HaCaT). For this purpose, newly identified KID syndrome mutations, A88V, D50A, D50Y, and I30N were characterized. Studies on N2A cells demonstrated that Cx26 mRNA levels of mutants were higher than Cx26 WT, whereas their protein expression were very low compared to Cx26 WT. Moreover, in HeLa cells, mutant proteins were observed to be localized mainly in the cytoplasm. Furthermore, the uptake of fluorescent dyes into the cells through the mutant hemichannels was statistically higher than Cx26 WT hemichannels. For HaCaT cells, mutant proteins did not have any effect on Keratin 10 expression, a marker for suprabasal layers of epidermis. In conclusion, all four mutations caused increased hemichannel activity similar to other analyzed KID syndrome mutations, which provides a further support for the presence of increased hemichannel activity as a mechanism for mutations leading to KID syndrome.