Microbiological characterization of 'hurma' olives grown in Karaburun peninsula
Karaburun yarımadasında yetişen hurma zeytininin mikrobiyolojik karakterizasyonu
- Tez No: 342928
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE HANDAN BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye' nin batısında yetişen Erkence çeşidi zeytin bitkisi (Olea europea L.) doğal siyah zeytindir. Alışılmadık tatlı tadı ile ile karakterize edilen acılığını kaybetmiş Erkence çeşidi `Hurma' zeytin genellikle Karaburun yarımadasında yetişir. Diğer çeşit zeytinlerden fenolik bileşiklerin özellikle oleuropeinin sebep olduğu acılığı, dalında olgunlaşması sırasında kaybetmesi ile ayrılır. Böylece hasat edildiğinde herhangi bir acılık giderme işlemine gerek duymadan doğrudan tüketilebilir. Erkence ve Gemlik çeşitlerine ait zeytin, yaprak ve bahçe havası örneklerinde olgunlaşma süresinde, toplam aerobik mezofilik mikroorganizma, laktik asit bakterileri (LAB), Enterobacteriacaae, Pseudomonadaceae, Staphylococcaceae-Micrococcaceae, küf ve maya sayımları yapılmıştır. Ayrıca, Erkence çeşidine ait örneklerin DNA dizi analizi ile bakteri mikroflorası karakterize edilmiştir. Doğal olarak acılığını kaybeden Erkence çeşidi 'Hurma' zeytinle, Gemlik ve acılığını kaybetmemiş Erkence cinsi zeytin, bu mikroorganizma gruplarının yükü açısından karşılaştırıldığında, Hurma zeytindeki mikrobiyel yükün, Gemlik çeşidi ve acılığını kaybetmemiş Erkence çeşidi örneklerine göre daha fazla olduğu bulunmuştur. Fakat örneklerin tamamında Pseudomonadaceae, Staphylococcaceae-Micrococcaceae ve LAB saptanamamıştır. Hurma zeytindeki bakteriyel mikroflora Bacillus, Pantoea, Acinetobacter ve Pseudomonas cinslerinden oluşmakta iken, diğer örnekler de benzer bakteri cinsleri gözlenmiştir. Tüm örnek materyallerinde ortak bulunan cins Bacillus' tur. Ayrıca, yaprak yüzeyindeki habitatta daha çeşitli cinsler elde edilmiş ve bahçe hava mikroflorasının yaprak yüzeyindeki bakteriyel mikroflora ile büyük ölçüde benzer olduğu gözlemlenmiştir. Bu çalışma, doğal olarak acılığı kaybetmiş Erkence çeşidi zeytinin mikrobiyolojik karakterizasyonu olması açısından ilk olacak ve hurma zeytinle ilgili diğer çalışmaların önünü açacaktır.
Özet (Çeviri)
Erkence variety olive (Olea europea L.) cultivar growing in the Aegean Region of Turkey is a naturally black olive. Debittered Erkence variety called 'Hurma' olive is an unusual olive type which is characterized by the sweet taste of its fruit. This olive which is grown mainly in Karaburun Peninsula differs from other varieties since it ripens on the tree losing its bitterness caused by phenolic compounds especially oleuropein. Thus, Hurma olives can be directly consumed from the tree without a further debittering process to make them edible. Total aerobic mesophilic microorganisms, lactic acid bacteria (LAB), Enterobacteriacaae, Pseudomonadaceae, Staphylococcaceae-Micrococcaceae, moulds and yeasts were enumerated in the olive drupes, leaves and orchards' air of Erkence and Gemlik cultivars during the maturation period. Moreover, bacterial microflora of Hurma olive fruit, leaf and orchards' air were characterized in terms of DNA sequencing. Microbial loads of naturally debittered 'Hurma' olive were higher when compared with Gemlik olive's and non-debittered Erkence variety olive's. But no Pseudomonadaceae, Staphylococcaceae-Micrococcaceae and LAB were detected in all samples. Bacterial microflora genera of Hurma olive comprised of Bacillus, Pantoea, Acinetobacter and Pseudomonas while the other samples have also similar bacterial genera. The common genus found in all samples was Bacillus. Besides, more diversified genera were obtained from phylloplane and air microflora of Erkence variety olive orchard was substantially similar to bacterial phylloplane of leaf. This is the first study about microbiological characterization of Hurma olive type and will lead up to new studies about it.