Calculations of electric and magnetic properties of triangular graphene fragments using density functional theory: Effects of edge functionalization and electric field
Üçgen grafen parçalarının elektrik ve manyetik özelliklerinin yoğunluk fonksiyoneli kuramıyla hesaplanması: Kenar fonksiyonelleştirme ve elektrik alan etkileri
- Tez No: 342930
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TUĞRUL SENGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İncelediğimiz grafen parçaları zigzag kenarlı eşkanar üçgen şeklindedir (N-ÜGP), N üçgenin bir kenarındaki altıgen hücre sayısını temsil etmektedir. Bu N-ÜGP yapıların çeşitli elementler (periyodik tablonun ilk iki sırası) ile sonlandırılması ve bu parçalara elektrik alan uygulanması, bu yapıların elektronik ve manyetik özelliklerini değiştirmektedir. Önceki çalışmalarla [14, 58] uyumlu bir şekilde yalın parçaların sahip olduğu 4(N 1)olduğunda (N1)B değerine düştüğü bulundu. Ayrıca ÜGP'lerin, Boron, Karbon ve Nitrojen gibi diğer atomlar ile olası doyurulmalarınıda çalıştık. Hidrojen ve Flor atomları kenar karbon atomlarına tepe durumda bağlanmayı tercih etmektedirler. Hidrojen ve Flor doyurulmasından farklı olarak, diğer atomlar köprü durumunda bağlanmayı tercih ediyorlar. Son yapılan çalışmalar [21, 40] göstermiştir ki elektrik alan uygulanarak üçgen grafin parçalarının manyetik momentleri kontrol edilebilir. ÜGP'lerin toplam spin polarizasyonlarının, düzlemi yönünde uygulanan elektrik alanı ile değiştirilebileceğini gösterdik. Uygulanan alan ile bu grafin parçalarının toplam spin polazisyonlarının adım adım düşürülebileceği gösterildi. ÜGPlerdeki ferromanyetizmanın elektrik alan ile kontrol edilmesi, spintronik uygulamalarında umut verici yeni bir yol vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
The graphene flakes we consider have equilateral triangular shapes with zigzag edges (N-TGF), where N denotes the number of edge hexagonal cells in one side of the tri- angle. Termination of these N-TGF structures with several elements (of the first two rows of the periodic table) and application of electric field to these flakes alter their electronic and magnetic properties. In accordance with previous studies [14, 58], it is found that bare flakes have large spin magnetic moment values of 4(N 1) B, whereas they reduce to (N 1) B for full saturation of edges with Hydrogen, Lithium, Beryllium or Flour atoms. Moreover we have studied possible termination of other elements like Boron, Carbon and Nitrogen. Hydrogen and Flour atoms prefer to bind at the top of an edge Carbon atom. Unlike Hydrogen and Flour termination, the other atoms prefer to bind at the bridge sites. Recent studies [21, 40] have shown that the magnetic moments of triangular graphene flakes can be controlled by applied electric field. We show that the value of total spin polarization of triangular graphene flakes can be changed by tuning an applied in-plane external field. We demonstrate that, in these flakes total spin polarization can be reduced stepwise with the applied field. The electric field control of ferromagnetism in TGFs promises a new route for spintronic applications.