Vibration characteristics of portal frames
Portal çerçevelerin titreşim karakteristikleri
  1. Tez No: 342959
  2. Yazar: İLHAN TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. BÜLENT YARDIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu araştırma çalışması, daralan kesitleri olan portal çerçevelerin Sonlu Elemanlar Yöntemi (FEM) ve deneysel modal analizi kullanılarak dinamik davranışlarını belirlenmek ile ilgilidir. Çalışmada üç çubuklu portal çerçeve kullanılmıştır. Çerçeve iki daralan ve bir sabit kesitli çubuktan oluşturulmuştur. Tezin ilk bölümü ANSYS?de geliştirilen sonlu eleman modeli ile ilgilidir. Sonlu eleman modeli kullanılarak, doğal frekansları ve titreşim biçimlerini bulmak için teorik modal analizi yapılmıştır. Tezin ikinci bölümünde, çalışmadaki çerçevenin deneysel modal analizi yapılmıştır. Bunun için, deneysel modal analizi test düzeneği oluşturulmuştur. Sayısal ve deneysel modal analizlerinden bulunan modal parametreler karşılaştırılmış ve iyi uyum bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research study deals with the defining of dynamic behaviors of a portal frame structure with tapered members by using Finite Element Method (F.E.M.) and experimental modal analysis. Portal frame with three beam members is used in this study. Frame structure is composed by two tapered and one uniform cross sectioned beams. The first part of thesis is about the finite element modelling of the model which is developed in ANSYS. Theoretical modal analysis to find the natural frequencies and mode shapes of the frame is performed by using the finite element model. The second part of thesis is experimental modal analysis of the frame under study. For this purpose, the experimental modal test setup has been established. The modal parameters found from both numerical and experimental methods are compared and good agreement is found.