Revisiting Shamir's no-key protocol: A lightweight key transport protocol
Shamir'in anahtarsız protokolünün yeniden incelenmesi: Hafif-sıklet anahtar aktarım protokolü
- Tez No: 475037
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN ONUR, YRD. DOÇ. DR. CANSU BETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Anahtar kurulması protokollerinin alt sınıfı olan anahtar aktarma protokolleri, gizli anahtarları bir varlıktan diğerine iletip bir güvenlik ortaklığı kurmalarına izin vermek için kullanılır. Bu tezde, kablosuz duyarga ağları (WSN), nesnelerin interneti (IoT) ve mobil ağlar için uygun, hafif, pratik, enerji açısından verimli ve güvenli bir anahtar aktarım protokolü öneriyoruz. Önerilen protokol Shamir'in üç-geçişli (anahtarsız) protokolüne dayanıyor. Shamir'in üç-geçişli protokolü varlıklar arasında önceden paylaşılmış bir sır gerektirmese de, umumi değişmeli gruplar üzerinde üç geçişli protokolün kullanılmasının imkansız olduğunu gösteriyoruz. Diffie-Hellman anahtar değişimi protokolünü orijinal protokol üzerinde bir dizi değişiklik uygulayarak bir anahtar aktarım protokolüne dönüştürmek üzere değiştiriyoruz ve her iki protokolü de tek bir anahtar aktarımını tamamlamak için gereken bellek kullanımı ve toplam süre açısından karşılaştırmak mümkün hale geliyor. Deney sonuçları, önerilen anahtar aktarma protokolünün değiştirilmiş Diffie-Hellman protokolünden daha hızlı performans gösterdiğini ve değiştirilen Diffie-Hellman protokolünü kullanarak tek bir anahtarın taşınması için gereken toplam sürenin anahtar boyutundaki artışla birlikte önemli ölçüde arttığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Key-transport protocols, subclasses of key-establishment protocols, are employed to convey secret keys from a principal to another to let them establish a security association. In this thesis, we propose a lightweight, practicable, energy-efficient, and secure key-transport protocol, convenient for wireless sensor networks (WSN), the Internet of things (IoT) and mobile networks. The proposed protocol is based on the Shamir's three-pass (no-key) protocol. Although Shamir's three-pass protocol does not require any pre-shared secret between principals, we show that it is impossible to employ the three-pass protocol over public commutative groups. We modify Diffie-Hellman key-agreement protocol to morph it into a key-transport protocol by applying a set of changes on the original protocol, and it becomes possible to compare both protocols in terms of memory usage and total time to complete a single key transportation. The experimental results point out that the proposed key transport protocol performs faster than the modified Diffie-Hellman protocol, and the total time to transport a single key by using the modified Diffie-Hellman protocol grows drastically with the increase in key size.