Arılarda (Apis melliferaL.) ana arı ağırlığı ile üreme ve üretim özellikleri arasındaki ilişkiler
The Relations among queen weight, reproduction and production characters in honey bees (Bees mellifera L.)
- Tez No: 34298
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM MUTAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET ARILARDA (APİS mel 11 fer a L.) ANA ARI AĞIRLIĞI İLE ÜREME VE ÜRETTİM ÖZELLİKLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİLER Yakıp EFENDİ Yüksek Lisans Tezi Araştırmada 12 adet Kafkas ve 10 adet Davutlar genot ipinden alınan ana arılar, yumurtlama başlangıcının üçüncü gününde tartılarak arılı ve yavrulu çerçeve sayıları eşitlenmiş kolonilere kabul ettirilmişlerdir. Kolonilerde 1 yıl süresince 21 gün aralıklarla arılı ve yavrulu çerçeve sayıları, yavru alanı ve koloni ağırlığı ölçülmüş, mevsim sonunda ise her koloninin bal verimi saptanmıştır. Araştırma süresince gruplara aynı koşulların sağlanmasına ve Kafkas hattındaki ana arı ağırlığı ortalamasının (193.8*6.1 mg) Davutlar hattından (186.8*6.1 mg) daha yüksek olmasına karşın Davutlar hattının, bal verimi, arılı ve yavrulu çerçeve sayısı, yavru alanı ve koloni ağırlığı özellikleri arasındaki farklılıklar Kafkas hattından daha yüksek değerler göstermiştir. Grupların yavrulu çerçeve sayısı ve koloni ağırlığı bakımından farklılıkları Önemli (P< 0.05), diğer özellikler bakımından farklılıklar önemsiz bulunmuştur. Bu sonuçlar da denemede yürütülen üretim döngüsüne Davutlar hattının daha iyi uyum sağladığını göstermekt edi r.
Özet (Çeviri)
SUMMARY TOE RELATIONS AMONG QUEEN WBIGTH, REPRODUCTION AND PRODUCTION CHARACTERS IN HONEY BEES (Apis melllfera L.) Yakup EEBNDİ (M.S. Thesis) In this research, the queens of Caucasian and Davutlar lines were weighed at the third day of oviposition. After the queens were accepted the colonies were equalized in terms of the numbers of bee and brood frames in colonies. During one year the numbers of bee and brood frames, brood areas and colony weights were measured at 21 day intervals. At the end of season honey production of the colonies was determined. Despite all colonies had been kept under the same conditions during investigation and the average queen weight of Caucasian line (193.8*6.1 mg) was heavier than the average queen weight of Davutlar line (186.8*6.1 mg), the honey production, the number of bee frames and brood frames, brood areas and colony weight in Davutlar line wer& higher more than in Caucasian line. While the differences of brood frames and colony weight in Caucasion and Davutlar groups were significant (p< 0.05), the differances of queen weights, numbers of bee frames, brood area between these groups were insignificant. It can be concluded that Davutlar line is more succesfull than Caucasian line under the given conditions of research period.