In-plane free vibration analysis of laminated curved beams with variable curvature
Değişken eğrilik yarıçaplı tabakalı kompozit eğri çubukların serbest titreşim analizi
- Tez No: 342978
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YARDIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada, değişken eğrilik yarıçaplı tabakalı kompozit eğri çubukların düzlem içi titreşim karakteristikleri çalışılmıştır. Mevcut problem değişken katsayılı diferansiyel özdeğer problemi ile modellenmiştir. Diferansiyel özdeğer probleminin çözümü için SFY (Sonlu Farklar Yöntemi) kullanılmıştır. Mathematica`da bir bilgisayar programı geliştirilmiş ve bu program literaturde mevcut sonuçlar ile doğrulanmıştır. Eğri çubuğun eğrilik ve tabaka parametrelerinin doğal frekanslara etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in plane free vibration characteristics of laminated curved beams with variable curvatures are studied. The present problem is modeled by differential eigenvalue problem with variable coefficients. FDM (Finite Difference Method) is used to solve the differential eigenvalue problem. A computer program is developed in Mathematica and this program is verified by using results available in the literature. The effects of curvature and lamination parameters of the curved beams on natural frequencies are investigated.