A workflow-based mobile guidance framework for managing personal activities
İş akış yönetim sistemi temelli kişisel işleri yönetmeyi sağlayan mobil asistan çerçevesi
  1. Tez No: 343119
  2. Yazar: GÖKHAN TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. PEKİN ERHAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İnsanlar, günlük hayatlarında çok sayıda işi, genellikle de kısıtlı bir zaman içinde yapmak zorundadırlar. Bu yüzden, bu işlerini düzgün ve doğru bir sırada yapabilmelerini sağlayacak bir destek sisteminine ihtiyaç duyabilirler. Bu tez çalışması ile, insanları yaygın bilişim altyapısına sahip alanlarda kişisel işlerini yerine getirmelerinde destekleyecek, iş akış yönetimi sistemi temelli ve mobil uygulama ile kullanımı desteklenmiş bir yazılım çerçevesi önerilmektedir. Yaygın bilişim, insanların işlerini çevrelerindeki kaynaklarla ilişkilendirerek, bu işlerin daha kolay ve otomatikleştirilmiş bir şekilde yapılabilmesini sağlamaktadır. Bu sebeple, bu yazılım çerçevesi bu işlere daha geniş ve özelleştirilmiş yeni bir anlam kazandırarak, çevresindeki sensörlerle ve cihazlarla haberleşmesini, internetteki kaynaklara ulaşmasını, ve kendi cep telefonunu özelliklerinden faydalanmasını sağlayacak gelişmiş bir rehberlik hizmeti sunmayı amaçlamaktadır. Buna ek olarak, bu ilişki sayesinde tanımlanabilecek kurallar ile işlerin otomatize edilebilmesi mümkün olmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda, örnek bir uygulama geliştirilmiş ve bu uygulama farklı alanlardaki senaryolarda test edilmiştir. Sonuç olarak, bu senaryoların yapılabilirliği, önerdiğimiz çerçevenin uygunluğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In daily life, people have to perform a large number of activities typically in a limited amount of time. Thus, they may need help and guidance provided by support systems in order to accomplish these activities accurately and in the correct order. Accordingly, in this study, we propose a software framework based on workflows and supported by a mobile application to assist users in pervasive environments for managing their personal activities. Pervasive computing enables to ease and automate the execution of the activities by integrating user's context into management of activities. Therefore, the framework augments user activities with context information, and gives a broader and a customized meaning to them, so provides advanced assistance by using sensors and devices in the environment, making web service calls, and utilizing mobile phone features. Moreover, the relationship between activities and context resources enable to automate user's tasks by defining rules within the framework. In parallel with this information, a prototype implementation is developed, and tested with scenarios from various domains. Consequently, applicability of these scenarios indicates workableness and feasibility of this framework in pervasive environments.