Askorbik asit ve çilek ilavesinin probiyotik fermente süt içeceğinin bazı özellikleri üzerine etkileri
Ascorbic acid and its effect on some properties of strawberry fermented milk drink probiotic supplementation
- Tez No: 343231
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU BUKET AKIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Harran Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, farklı oranlarda çilek ve askorbik asit ilavesinin çilekli fermente süt içeceğinin fizikokimyasal, duyusal, ve mikrobiyolojik özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçlaörneklere % 10 şeker ve % 8, % 10 ve % 12 oranlarında çilek ilave edilmiş ve her grup kendi arasında üçe ayrılmıştır. Her grupta yer alan örneklere sırasıyla % 0 (Kontrol), % 0.01 ve % 0.025 oranlarında askorbik asit ilave edilerek 9 farklı çilekli fermente süt içeceği üretilmiştir. 21 günlük depolama süresince fermente süt içeceklerinin pH, titrasyon asitliği, askorbik asit değeri, viskozite, su tutma kapasitesi, tat-aroma, kıvam, genel kabul edilebilirlik, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium animalis spp. Lactis ve maya-küf sayıları belirlenmiştir. Farklı oranda askorbik asit ilavesinin örneklerin pH, viskozite, askorbik asit, kıvam, genel kabul edilebilirlik, Streptococcus thermophilus, Bifidobacterium animalis spp.
Özet (Çeviri)
In this study, the addition of ascorbic acid at different rates strawberry fermented milk drink with strawberries and physico-chemical, sensory and microbiological properties were investigated. For this purpose was added to the samples 10% of sugar, and 8%, 10% and 12% on each group of strawberries were added and divided by three. Samples in each group, respectively, 0% (control), 0.01% and 0.025% ascorbic acid by the addition of 9 different rates strawberry fermented milk drink produced.21 days of storage of fermented milk beverages pH, titratable acidity, ascorbic acid value, viscosity, water holding capacity, taste, aroma, texture, overall acceptability, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium animalis spp. Lactis and yeast and mold counts were determined. Addition of ascorbic acid in various proportions of the samples was significant on the pH, viscosity, ascorbic acid, thickener, overall acceptability, Streptococcus thermophilus, Bifidobacterium animalis spp.