Dual uzayda eğriler ve yüzeyler
Curves in dual space and surfaces
  1. Tez No: 382669
  2. Yazar: İPEK AĞAOĞLU TOR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Eğriler teorisinde, Euclid uzayında birçok eğrinin tanımı verilmiş ve karakterizasyonları yapılmıştır. Bu eğrilerin bilinen bütün özellikleri dual uzayda incelenmiştir. Study dönüşümüne göre birim dual kürenin dual noktaları çizgiler uzayında yönlü doğrulara karşılık gelmektedir. Bu dönüşüm ile birlikte birim dual küre üzerinde özel eğriler alınıp, bu eğrilere regle yüzeyler karşılık getirilmektedir. Dual uzayda incelenen eğriler, birim dual kürede de düşünülüp, regle yüzeyler oluşturulmuştur. Bu yüzeyler için özellikler ve sonuçlar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In curve theory, the definitions and characterizations of many curves were given in Euclidean space. The properties of these curves are investigated in dual space. For the Study transformation, dual points of unit dual sphere are one to one corresponded with straight lines in Euclidean space. With this transformation, we take special curves in unit dual sphere and correspond them to ruled surfaces. The curves which are investigated in dual space are taken in unit dual sphere and ruled surfaces related with these curves are formed. Some properties and results of the ruled surfaces are found.