Dual uzayda konoidal regle yüzeyler üzerine
Dual uzayda konoidal regle yüzeyler üzerine
- Tez No: 371669
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümler sırasıyla giriş ve temel kavramlar olarak hazırlanmıştır. Üçüncü bölümde, dual uzayla ilgili bazı kavramlar verilip, dual uzayda regle yüzey tanıtılmıştır. Dördüncü bölüm ise tezin orijinal kısmıdır. Bu bölümde dual uzayda konoidal, kuvvetli konoidal ve ortokonoidal regle yüzeyler tanıtılıp, bunlarla ilgili elde edilen karakterizasyonlar sunulmuştur. Beşinci bölümde ise tezde elde edilen bulgular özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first and second chapters are prepared as introduction and basic concepts respectively. In the third chapter, some special properties of dual space are given, ruled surface is intoduced in dual space. Fourth chapter is original part of the thesis. In this chapter, konoidal, strongkonoidal and orthokonoidal ruled surfaces are defined in dual space, and then some characterizations of their surfaces are given. In the fifth chapter, our conclusions in the thesis are summarized.