Şanlurfa katı atık yönetim sisteminin AB entegre çevre uyum stratejisine göre değerlendirilmesi
Şanliurfa strategy for solid waste management system in accordence with EU integrated environmental assessment
- Tez No: 343272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ARMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma sonucunda Şanlıurfada hali hazırda uygulanan katı atık yönetim sisteminin AB entegre çevre uyum stratejisine göre değerlendirilmesi yapılarak eksik yönleri tespit edilmiştir. Çalışmanın başlatılabilmesi için Şanlıurfadaki mevcut katı atık yönetim sisteminin belirlenmesi gerekmektedir. Bu amaçla Şanlıurfa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ile ortak çalışma yapılmıştır. Daha sonra, nüfus ve atık üretimi tahminleri yapılmıştır. 2007-2023 yıllarını kapsayan AB Entegre Çevre Uyum Stratejisinin mevcut duruma göre değerlendirilmesi çalışmanın ikinci bölümünü oluşturmuştur. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise tespit edilen eksiklere yönelik olarak kısa, orta ve uzun vadede yapılması gerekenler tespit edilmiştir. ANAHTAR KEL?MELER: Katı Atık Yönetimi, AB Entegre Çevre Uyum Stratejisi, Biyoreaktör
Özet (Çeviri)
As a result of this study, Şanlıurfa's solid waste management system's(which is used now)missing way will be found by doing its in accordence with EU Integrated Environmental Asessment. It's necessary to Express Şanlıurfa's current solid waste management system for beginning this study. For this aim, there will be comman study with Cleaning Works Management in Şanlıurfa Municipatlity. And than, guessing of populatıon and productıon of wastes, will be done. The second part of this study will be, in accordence with EU integrated environmental asessment according to current posıtıon. The last part that is the third, will be detectioning of what is necessary to do according to missing known in a short, normal and long time. KEY WORDS : Solid Waste Management, EU Integrated Environmental Assessment, Bioreactor