Tokat İl'i şehir merkezindeki ailelerin tarım kesimi ile olan ilişkilerinin değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 34330
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
-1.1.3- ÖZET_I Türkiye, gelinmekte o] an bir ülkedir. Bu gelişme süre- cincle eşılması gereken önemli bir sorun da tarım kesiminden şehire göç olayıdır. Bu durum aslında ekonomik gelişmenin bir göstergesidir ve kentleşmenin başlangıcıdır. Ancak kon¬ trolsüz bir eekilde gerçekleşen göç, kalkınmanın en büyük engellerinden biri olmaktadır. Tarım kesiminden cebire göç sonucunda, özellikle büyük şehirlerde nüfus aşırı artmakta ve şehirler bu nüfusu kaldı¬ ramamaktadır. Bu nedenle göçmen ailelerin gelirleri düşük ol¬ makta, istedikleri hayata kavuşamaınaktadırlar. Böylece insan¬ lar ek gelirlere ve yardımlara ihtiyaç duymakta, şehirlerdeki çevre sorunları ve gürüJ bu, onları tatil için tarımsal yerle¬ şim merkezlerine itmektedir. Bu gibi sebepler göçmen ailele¬ rin tarım kesimiyle ilişkilerini kesmelerini engellemektedir. Artan hayat pahalılığı karşısında bu durum kaçınılmaz olmak¬ tadır. Tokat-Merkez ilçesindeki aileler üzerinde yapılan araş¬ tırmada barım kesiminden göçüp şehire yerleşen ailelerin tarım kesimiyle, ilişkilerini devam ettirdikleri kanıtlanmış¬ tır. Tokat Merkez ilçede yaşayan ailelerin % 75'inin farklı nedenlerle olsa bile tarım kesimiyle ilişkileri olduğu belir¬ lenmiştir. Bu ailelerin büyük bir kısmı tarım kesiminde ak¬ rabaları bulunduğu için ilişkilerini devam ettirmektedir. Hatta tarım kesimindeki işgücü yetersizliği nedeniyle tarım--114- e,a 1 faaliyetlere yardım eden ailelerin nayıp-ı az, değildir. insanlar
Özet (Çeviri)
l i 5- S U JÜ-JELAJS^JE Turkey is a developing country and in this development process öne of the important problerns of the country t o be overcomed İB people 's moying f rom countryp.ide of the city oenterR. in faot. l:, h i. s movemonb 1e n n inrlicai, lon of the ooııntry 'B dpvçlopment. Nevert.hless the ımcontrolled urbanization in the country oonstitu.es öne of the biggest handicaps för her development. f\e a resul t of the movernent f rom rural regions to urban areas the population of the cities, especially those of the b iğ ones increases very rapid Ly and these cities suffer frorn this population increase. For this reason the incomes of those newly moved to the cities become too lov^ to provide them.the life conditions they desidered so much. Thus, they happen to be in need of extra incomes and. help. The enviromental probleme in citiee such aes pollution, noise and ete. make it necessary for them to go countryside to relax. The. problems like these prevents them for quiting their relations with those relatives staying in villages. This fact i B inevatable becau.se of the increasing'cost of life. A survey made on the families in the Tokat city center hap proved that the families moving from countryside to the city center have kept in touch with their relatives in villagee. Seventy five percent of them have relations with those in villages though these relations may be for various16- purposes. Most of families visit the villages from where they moved just because they have relatives there. Furthermore, the number of the families going to the villages to help their relatives in field is not small. Villagers move to cities for economic reasons. Nonetheless They recieve monetary and food help from their relatives in villages. However this help is not wourth while. In only case the presents they bake with them to their people in villages ^r\r] the help they are given in return are more or less of the same value. According to this, it is understood that the relations of those settled in the city center with their relatives in villages do not base upon economic reasons but the moraleones. After all there are families whose incarnee are augmented greatly by their making money selling the village products they produced themselves. The rate of the families that live in a city and want to stop gradually their relations with the relatives in villages is too low. This shows that they have not got used to the city life completely yet. This situation is a. result of the movement of the villagers in great numbers to the city centers, and it will continue until there will be an equality of the populations in rural and urban areas. Thus, there - occurs just another contribution of rural areas to urban areas. The profits made in rural areas increase the incomes of those low-incomed city dwellers to an extent.