Ortaokul öğrencilerinin küresel iklim değişikliği algıları
Secondary school students' perceptions on global climate change
- Tez No: 730753
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yaşadığımız yüzyılın en ciddi çevre sorunlarının başında küresel ısınma ve küresel iklim değişikliğinin olduğunu söyleyebiliriz. Küresel ısınma ve beraberinde getirdiği küresel iklim değişikliği yeryüzünde birçok olağan dışı doğa olaylarının meydana gelmesinde etkili olmaktadır. Çalışmamızın amacı ortaokul öğrencilerin küresel iklim değişikliğine yönelik algılarının belirlemektir. Bu kapsamda küresel iklim değişikliği farkındalık düzeyinin daha küçük yaş gruplarında tespiti ile mevcut programın etkinliğini ve ortaokul programının çevre konusundaki eksikliğini tanımlamayı hedefleyebiliriz. Araştırmamızda nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Kullanılan araştırma deseni ise olgubilimdir. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Orta Karadeniz bölgesindeki bir ilin merkez ilçesindeki tüm ortaokul öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemini ise tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi kullanılarak ilçe merkezindeki iki devlet okulu seçilmiştir. Araştırmada veriler nitel veri toplama araçlarından yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada görüşme türlerinden ise standartlaştırılmış açık uçlu görüşme yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan yapılandırılmış görüşme formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm katılımcının demografik bilgilerinin elde edilmesine yönelik 11 adet soru yöneltilmiştir. İkinci bölümde küresel iklim değişikliğine yönelik olguları belirlemeye yönelik sekiz adet açık uçlu soru bulunmaktadır. Araştırmanın verileri yüz yüze eğitim döneminde araştırmacılar tarafından toplanmıştır. Araştırmanın verileri betimsel analiz ve içerik analizi aracılığıyla belirlenmiştir. Araştırma sonucunda katılımcıların, küresel iklim değişikliğini daha çok kuraklık ekseninde değerlendirdikleri, küresel iklim değişikliğine yönelik kaygılarının olduğu ancak küresel iklim değişikliği ile çevre sorunlarını tam olarak ayırt edemedikleri belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara dayanarak, küresel iklim değişikliği konusunda etkin öğrenmenin sağlanması için çeşitli faaliyetler ve öğretim programındaki yeri ve süresinin arttırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Global warming and global climate change are the leading environmental problems of the century we live in. Global warming and global climate change caused by global warming have an effect on occurring of many unusual nature events on Earth. The aim of our study is to determine the perceptions of secondary school students towards global climate change. In this context, we can aim to determine the global climate change awareness level in younger age groups and to define the effectiveness of the current program and the environmental deficiency of the secondary school curriculum. Qualitative research method has been used in our study. The research design is phenomenology. The universe of the research consists of all secondary school students in the central district of a province in the Central Black Sea region in the 2020-2021 academic year. The sample consists of students from two public schools in the district center by using the convenient sampling method, which is one of the non-random sampling methods. In the study, data have been collected by using a structured interview form, which is one of the qualitative data collection tools. In the study, standardized open-ended interview approach, one of the interview types, has been used. The interview form used in the study consists of two parts. In the first part, eleven questions consisting of scales have been asked to obtain the demographic information of the participant. In the second part, there are eight open-ended questions to determine the facts about global climate change. The data of the study have been gathered by the researchers during the face-to-face education period. The data of the study have been determined by using descriptive analysis and content analysis method. As a result of the study, it has been determined that the participants evaluate the global climate change more in the axis of drought, they have concerns about global climate change, but they can not differentiate between global climate change and environmental problems. According to the results of the study it can be suggested to increase the number of various activities and their positions and time within the curriculum to provide active learning on global climate change.