Isı pompası destekli çamaşır kurutucusu tasarımı ve deneysel analizi
Design and experimental analysis of heat pump assisted dryer
- Tez No: 343317
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Artış gösteren nüfus ve gelişen teknoloji ile dünya genelinde enerjiye duyulan ihtiyaç da artmaktadır. Ülkemizin enerji kaynakları açısından dışa bağımlı bir ülke olması, enerjinin tüm alanlarda verimli kullanımını zorunlu kılmaktadır. Bu açıdan enerji tasarrufu her geçen gün daha da önem kazanmaktadır. Isı pompaları (heat pumps), harcadıkları enerjiye nazaran daha fazla ısı transfer edebilen cihazlar olduklarından, elektrik enerjisi tüketimini önemli ölçüde azaltır. Bu özeliklerinden dolayı ısı pompaları, ısıl sistemlerde sıklıkla kullanılan cihazlar arasında yer almaktadır.Isı pompalarının enerji tasarrufundaki bu rollerinden dolayı bu tez çalışmasında ısı pompası destekli bir çamaşır kurutucusunda farklı zaman ve ağırlık parametrelerinde deneyler gerçekleştirilmiştir. Isı pompalı kurutucuda kurutucunun değişik nem ve sıcaklık değerlerindeki verimi yapılan deneylerle incelenmiştir.Deneysel çalışmalarda kullanılan kurutucunun elektrik harcamı, belirli zaman aralıklarındaki kütle kayıpları kurutma havasının nem ve sıcaklık değerleri veri toplayıcı ( data logger) tarafından bilgisayara otomatik olarak kaydedilmiştir. Elde edilen değerler tablo ve grafiklerle sonuçlarda verilmiştir.Deneysel çalışmalar göstermektedir ki, ısı pompası uygulamaları çamaşır kurutmada enerji tüketiminde önemli tasarruflar sağlamakta olup firmalarımızın Ar-Ge çalışmalarında ısı pompalı çamaşır kurutma teknolojisine yönelmeleri önemli enerji tasarrufları sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
All around the world the need for energy increases because of developing technology and increasing population. The fact that our country is foreign dependent from the aspect of energy resources, makes efficient usage of energy in all fields compulsory. From this aspect energy saving still gain importance day by day. As the heat pumps are devices which transfer more heat in proportion to their energy consuming, heat pumps significantly decreases energy consumption. Because of their this kind of characteristic, heat pumps rank among the devices generally used in thermal systems.As a result of their effects on energy saving ; in this thesis, experiments inside heat pump supported tumble dryer have been carried out in different time and weight parameters. Tumble dryer?s efficiency in different moisture and heat amounts have been analysed with experiments done.Tumble dryer?s being used in experimental studying, energy consumption, mass? losing within a fixed time , moisture and heat amounts have been automatically recorded on computer by data logger. Obtained amounts have been given as graphics in the results.Experimental studyings show that heat pump applications provide significant savings upon energy consumption and it is concluded that firms? go towards to heat pumped tumble dryer technology in their research development studyings provides significant energy saving.