Isı pompası destekli fındık kurutma fırınının tasarımı, imalatı ve deneysel incelenmesi
Designing, manufacturing and experimental examining of hazelnut drying kiln assisted heat pump
  1. Tez No: 212854
  2. Yazar: MUSTAFA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasında, ısı pompası destekli PID kontrollü bir kurutucu tasarlanmış, imal edilmiş ve deneysel olarak incelenmiştir. Tasarlanan ve imal edilen kurutucu önemli bir gıda ürünü olan fındık kurutulmasında analiz edilmiştir. Fındık, Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nde yetişen en önemli ihraç ürünlerinden birisidir. Ancak; fındığın uluslararası standardlarda kurutulamaması, pazar payının kaybına yol açmaktadır. İmal edilen ısı pompalı kurutucu fındıkların kurutulmasında test edilmiş ve enerji analizleri yapılmıştır. Kurutma sisteminde kurutma havası sıcaklığı 50 oC, 45 oC ve 40 oC olarak seçilmiştir. Isı pompalı kurutucuda 50 oC, 45 oC ve 40 oC kurutma havası sıcaklığında fındıklar sırasıyla 24, 27 ve 30 saatte kurutulmuştur. Kurutma havası hızları 50 oC için 0.25 m/s, 45 oC için 0.32 m/s ve 40 oC için 0.38 m/s olarak değişmiştir. Isı pompalı kurutucunun COPws değeri 50 oC kurutma havası sıcaklığı için 1.70, 45 oC için 1.58 ve 40 oC için 1.40 olarak hesaplanmıştır. Isı pompalı kurutucuda EUR 50 oC kurutma havası sıcaklığı için %24 - %65 arasında, 45 oC için %17 - %63 arasında ve 40 oC için %14 - %43 arasında değişmiştir. Anahtar Kelimeler : Kurutma, fındık, ısı pompası, enerji analizi
Özet (Çeviri)
In this thesis, a PID controlled dryer assisted heat pump has been designed, manufactured and examined experimentally. Designed and manufactured dryer analyzed by hazelnut drying which is important food product. Hazelnut which grows in the Black Sea Region in Turkey is one of the most important export products. However, since hazelnut can not be dried according to the international standards in Turkey it causes market share loss. Manufactured heat pump dryer was tested drying of hazelnut and energy analyses were made. Drying air temperatures were selected as 50 oC, 45 oC and 40 oC in the drying system. In the heat pump dryer, hazelnuts have been dried at 50 oC, 45 oC and 40 oC drying air temperatures, 24, 27 and 30 hours respectively. Drying air velocities were changed as 0.25 m/s for 50 oC, 0.32 m/s for 45 oC and 0.38 m/s for 40 oC. COPws of the heat pump dryer was calculated as 1.70 for 50 oC, 1.58 for 45 oC and 1.40 for 40 oC drying air temperatures. EUR changed between 24% and 65% for 50 oC, 17% and 63% for 45 oC and 14% and 43% for 40 oC drying air temperatures in the heat pump dryer. Key Words : Drying, hazelnut, heat pump, energy analysis