Tokat ilinde tarımda makineleşmenin genel yapısı ve sorunları üzerinde bir araştırma
- Tez No: 34335
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
55 ÖZET Tokat il ve ilçe bazındaki tarımsal işletmelerin yapısal özerliklerini geliştirmek, tarımsal alet ve makina varlığı ile kullanım durumlarını inceleyerek, ilin tarımdaki makinalaşmasının genel yapısını ortaya koyma hedeflenmiştir. Bunun için il genelindeki 1 1 ilçede, 55 köyde faaliyet gösteren 3762 adet tarım işletmesinin %20'sinde basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 753 adet işletmede anket çalışması yapılmıştır. Bu çalışmalarda işletmelerin yapısal özellikleri belirlenirken işletmedeki iş gücü durumu, arazi büyüklükleri, makina varlığı, temin şekilleri, modelleri, işletme içi-işletme dışı kullanım durumları ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarında, 11 ilçede toplam 753 adet işletmeden; 466 traktör mevcudu, 43375 dekar arazi varlığı, 5464 adet arazi parsel sayısı, 1010 dekar kiralık arazi, 1117 dekar ortaklık arazi, 114109 iş günü işletme içi çalışma, 15380 işletme dışı çalışma yapılmıştır. Mevcut traktörlerin 146 adeti işletme dışı kullanım, 20 adet traktörde ortak kullanım olup, 264 adet traktör peşin bedelle satın alma, 202 traktörü de taksitle satın alma gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY The present structural featurce of agricultural forms have been studied in the province of Tokat and its county's. The availability of the agricultural tool and machine and the use of these machine have been investigated. Hence, in the searched area, the target is to bring out the general structure of agricultural machine in the forms. 20 percentage of the 3762 agricultural forms selected by woing the methot of the simple random sampling from determned 55 villages of Tokat province and the data collected from 753 agricultural forms. İn this study, the stuation of labor force, the features of agricultural land, and the availability of machine, their model, their use internally and externally also investigated. in the result of the research, it has been found out 466 tractor, 4337.5 ha available land, 5464 piece of land, 101 ha renting lands and 111.7 ha land used with partners in the 753 agricultural farms in the 1 1 county. Besides, it has been used 1 46 tractors out of the agriculture and 20 tractors are shared with partners, in addition, 264 tractors ane bought as paid cash money and 202 tractors as loaned.