Metal zenginleştirilmesi için yeni bir katı faz sentezlenmesi
The synthesis of a new solid phase for metal enrichment
- Tez No: 343479
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu Çalışmada sulu çözeltilerde Ni(II) ve Cu (II) iyonlarının uzaklaştırılması amacıyla DETA,THF ve Fenilisotiyosiyanat kullanarak sentezlediğimiz (N-Feniltiyoüreidoetil)amin ligandı sentezlendi.Ligandın yapısı FTIR,H NMR ve Elementel Analiz ile karakterize edilmiştirLigandın Ph,adsorplama kapasiteleri iyon konsantrasyonu ve adsorpsiyon denge süresinin etkisi ve başlangıç iyon konsantrasyon etkileri incelenmiştir. Ligandın Ni(II) ve Cu(II)iyonları ile reaksiyonunda oluşan maksimum adsorplama kapasiteleri karşılaştırılmıştır. Adsorpsiyon parametreleri Langmuir modeli kullanılarak tespit edilmiştir ve ayrıca optimum adsorpsiyon koşulları belirlendikten sonra gerçek numuneler ile uygulanabilirlik çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study,(N-Phenylthioureidoethyl)amine ligands were synthesized usin DETA,THF and Phenylisothiosiyanate inorder to remove Ni(II) and Cu (II)from aqueous solutions.The structure of ligand were characterized by FTIR,H NMR,Elemental Analysis.The Effect of Ph,metal iyon concentration,adsorption equilibrium time on the metal ion binding capacity of ligands and the initial ion effect was also investigated. The maximum adsorption capacitiy of the reaction of ligand with Ni(II)and Cu(II)ions are compared. The adsorption parameters were determined using langmuir model and applicability to real samples were carried out after defining the optimum adsorption conditions.