Yaygın eğitimde bilgisayar eğitimine devam eden kursiyerlerin eğitim sürecini değerlendirilmesi
The evaluation of the process of it education in informal education
  1. Tez No: 343497
  2. Yazar: ABDULLAH KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Günümüzde bilgi teknolojileri iş hayatından sosyal yaşama kadar her alanda vazgeçilmez bir unsur olmuştur. Bireylerin bilgi teknolojilerini verimli kullanabilmesi, kişisel ve toplumsal bir zorunluluk haline gelmiştir. Bundan dolayı örgün eğitimin dışına çıkmış bireyler bu gelişmelere ayak uydurabilmek için çeşitli kurslara katılmaktadırlar. Türkiye'de kurs olanakları genelde özel teşebbüsler, belediyeler ve devlet halk eğitimi aracılığı ile sunmaktadırlar. Tüm il ve ilçe merkezlerinde olan hatta çoğu kez belde ve köylerde çeşitli paydaşlarla bilgi teknolojileri kursları açan halk eğitimi merkezleri bu kursları veren en yaygın eğitim kurumlarıdır. Bilgi teknolojileri kursları içinde bilgisayar destekli çizim, bilgisayar destekli tasarım, bilgisayar kullanımı, programcılık, web tasarımı gibi onlarca farklı bilgisayar kurs programları vardır. Türkiye'nin en büyük halk eğitimi İstanbul ilinde olan Kadıköy Halk Eğitimi Merkezidir. Bu merkezde yılda ortalama 80 adet bilgisayar kursu açılmaktadır. İşte bu araştırma açılan bu kurs programları eğitim sürecinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır.Kadıköy Halk Eğitimi Merkezinde bilgisayar eğitimine devam eden 302 kursiyere anket uygulanmıştır. Anket 46 sorudan (demografik:8, kazanımlar:8, program içeriği:6, yeterlilikler:14, fiziksel nitelikler:10) oluşmaktadır. Verilerin frekans ve yüzdeleri hesapları, demografik bilgilere göre t-test ve anaova ile analizler yapılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler şöyledir: Bilgisayar eğitime genelde bayanlar , 30-44 yaş arasındaki bireyler ve orta öğretim mezunları ağırlıklı olarak katılmaktadır. 60 yaş üstü kursiyer grubu konuların kendi istek ve ihtiyaçlarına göre düzenlendiğini daha fazla belirtmiştir. Sınıfın büyüklüğünün yeterli orta öğretim mezunlarına göre daha olumlu ifade edilmiştir. Dul ve boşanmışlar kurs programın içeriğini daha fazla beğendikleri belirtmiştir. Lisans mezunları öğretmenlerin yetersizliğini daha fazla belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, Information Technology has been an indispensablecompononent of businessorsociallife.Thus, Manyindividualswhohavebeenawayfromformaleducationareattandingthesecorsestocope withthethetechnologicaldevelopments in modern life. InTurkey, Information Technology Courses aregenerally done by privite enterprises, municipalitiesand public education centers. Public Education Centers are definetely the most wide spreadones in allcities, town seven villages which are in collabration with many stake holders. IT Courses in the computer-aideddrafting, computer-aideddesign, computer use, programming, web designcourcesprograms as therearedozens of differentcomputer. The biggest Public Education Center in Turkey is Kadıkoy Halk Eğitimi Merkezi in İstanbul. The avarage number of the IT courses in thiscenter is 80. The questionnaire has beenans wered by 302 cursier at ongoing courses. The question naire comprises of 46 question (demographic :8, educational attaintment:8, program contains:6, sufficiency:14, physical qualifications:10) The data frequency and the persentage of sumsareanalysed by democraphic factsaccordingto t-test andannova. At theEnd of the Research, There sultsareliket hat; IT cursiers are generally women between the ages of30-44 who have finished secondary school. Senior Citizens ( the individualsover 60) declares more frequently that the courses have been modifiedaccording to the irneeds. The attitute of secondary school grads on efficiency of class size has been found positively. Divorcedor Wido wonesstates more frequently that they have been pleased with the program conent. Post graduatesremarked the unsufficiecy of teachersmore.