Pup ve ergin evrede uygulanan düşük sıcaklığın pimpla turionellque L. (Hymenoptera: ichneumonidae) dişilerinin yumurta verimine etkisi
The Effects of low temperarure on fecundity of pupae and adults of pimpla turionellae L.
- Tez No: 34352
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN AKTÜMSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi PUP VE ERGİN EVREDE UYGULANAN DÜŞÜK SICAKLIĞIN PIMPLA TURIONELLAE L. (HYMENOPTERA: ICHNEUMONIDAE) DİŞİLERİNİN YUMURTA VERİMİNE ETKİLERİ NEZAHAT ADIYAMAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman AKTÜMSEK 1994, Sayfa: 40 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman AKTÜMSEK Prof. Dr. M. Yaşar AKSOYLAR Doç. Dr. Yusuf DURAK. Bu çalışmada düşük sıcaklığın Pimpla tıırionellae L. (Hymenoptera: Ichneumonidae) dişi pup ve erginlerinin yumurta verimi ve yumurta açılma oranlan üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Düşük sıcaklığa bağlı olarak yumurta verimi bir miktar düşüş göstermiş ve en yüksek yumurta bırakma günü 23. günden 28. güne gecikmiştir. Düşük sıcaklığın yumurta açılma oranlan üzerine önemli bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Yumurta açılma oranlan %98.46 ile %70.86 arasında değşiklik göstermiştir. Sonuçlar P. turionellae'nm düşük sıcaklıkta 30 gün saklanabileceğini göstermiştir. ANAHTAR KELİMELER: Pimpla turionellae, parazitoid, yumurta verimi, yumurta açılma oranı, düşük sıcaklık. ///
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF LOW TEMPERATURE ON FECUNDITY OF PUPAE AND ADULTS OF PIMPLA TURIONELLAE L. (HYMENOPTERA: ICHNEUMONIDAE) Nezahat ADIYAMAN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Ass. Prof. Dr. Abdurrahman AKTÜMSEK 1994, Page: 40 Jury: Ass. Prof. Dr. Abdurrahman AKTÜMSEK Prof. Dr. M. Yaşar AKSOYLAR Ass. Prof. Dr. Yusuf DURAK. In this study, the effects of low temperature on fecundity and percentage of egg hatch female pupae and adults of Pimpla tıırionellae L. (Hymenoptera: Ichneumonidae) were investigated. Fecundity of parasitoid was decreased and day of maximum fecundity was retarded to 28th day from 23th day of parasitoid by low temperature. The percentages of egg hatch of parasitoid were not effected by low temperature and were varied between 98.46-70.86%. Results were showed that P. turionellae readily could be conserve for 30 days in the low temperature. KEY WORDS: Pimpla turionellae, parasitoid, fecundity, percentages of egg hatch, low temperature. IV