Sphecidae (Insecta: Hymenoptera) familyasının bazı türlerinde, böcek virüslerinin arastırılması
Investigation of insect viruses on some species of the family sphecidae (Insecta:Hymenoptera)
- Tez No: 343532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Sphecidae (Insecta: Hymenoptera) familyası, tu?m du?nyada yayılmıs? olan soliter yaban arı tu?rlerini ic?ermektedir. Ergin sphecidler c?ic?ekli bitkilerin nektarı ile beslenir ve bo?ylece bitkilerin tozlas?masına katkıda bulunurlar, ancak larvaları karnivordur. Dis?i yabanarıları c?es?itli bo?cekleri ve o?ru?mcekleri sokarak felc? eder ve bunları larvalarına besin olmak u?zere yuvalarına getirirler. Ekosistemde birc?ok bo?cek tu?ru? ve o?ru?mceklerle yakın ilis?ki ic?inde bulunduklarından ve c?ic?ekli bitkileri ziyaret ettiklerinden bo?cek viru?slerinin yayılmasına katkıda bulunma ihtimalleri yu?ksektir. O?te yandan dig?er bo?ceklerde yaygın olan bazı bo?cek viru?slerinin dog?al ortamda bulunan yaban arılarında bulunup bulunmadıg?ı merak konusudur. Bu c?alıs?mada Tokat ilinde dog?al habitatlarından toplanan Sphecidae familyasına ait 8 yaban arısı tu?ru?nde bazı bo?cek viru?sleri (DWV, ABPV, CPV, CrPV, NOV) tek as?amalı reverse transcription-PCR (RT- PCR) yo?ntemiyle test edilmis?tir. C?alıs?ılan o?rneklerde yukarıdaki viru?slerden hic? biri bulunamamıs?tır.
Özet (Çeviri)
Sphecidae family (Insecta: Hymenoptera) includes solitary wasp species which spread all over the world. Adult sphecid wasps feed on nectar of flowering plants, so they contribute to the pollination of plants, however their larvae are carnivorous. Female wasps sting and paralyze different insects and spiders, bring them to the nest to provision for their larvae. Since they are in close relationship with many insect species and spiders in the ecosystem and visit flowers it is most likely that they cause distribution of insect viruses. On the other hand, it is curious if wasps found in the natural environment do have insect viruses which are common in other insects or not. In this study, some insects viruses (DWV, ABPV, CPV, CrPV, NOV) are tested with single stage reverse transcription-PCR (RT-PCR) method in eight wasp species belonging to the Sphecidae family collected from natural habitats in Tokat province. None of the above viruses could be found in the examined specimens.