İkinci basamaktan lineer olmayan diferensiyel denklemlerin çözümlerinin salınımlılığı
Oscillation of the solutions of second order nonlinear differential equations
- Tez No: 343533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk olarak ikinci basamaktan çeşitli yapıdaki lineer ve lineer olmayan diferensiyel denklemlerin salnımlılık kriterleriyle ilgili temel tanım ve literatürde elde edilen bazı sonuçlar üzerinde duruldu. Daha sonra, oldukça genel ikinci basamaktan lineer olmayan bir diferensiyel denklem sınıfı göz önüne alınarak bu denklemin salınımlılığı için yeni sonuçlar verildi. Son olarak forced diferensiyel denklemin çözümlerinin asimptotik davranışı incelendi ve elde edilen sonuçları örneklerle açıklamak için bazı uygulamalar yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly the basic definitions of linear and nonlinear second order differential equations of various structures and some oscillation results in literature are emphasized. Then, a class of more general type second order differential equations has considered and new results for oscillation of this equation are established. Finally, asymptotic behavior of forced equation is discussed and some applications are given to illustrate the results.