Farklı dozlarda kapari (Capparis ovata desf.) uygulamasının sazan (Cyprinus carpio L.,1758) balıklarında hipotalamo-hipofiz-interrenal aks aktivitesi üzerine etkisi
The effects on hypothalami̇c-pi̇tui̇tary-i̇nterrenal ACS activity of i̇mplementati̇on different doses of capers(Capparis ovata desf.) on carp fi̇sh(Cyprinus carpio L., 1758)
- Tez No: 343561
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖRÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında, etanol ile muamele edilmiş kapari (Capparis ovata, Desf.) bitkisi meyve özütlerinin, sazan balıklarında (Cyprinus carpio L., 1758) serum Adrenokortikotropik (ACTH), Kortizol ve Glikoz (Glu) düzeyleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmada sazan balıklarına akut ve sub-kronik (4 ve 30 gün) fazlarda ve farklı dozlarda (0, 5, 10 ve 20) kapari özütüne maruz bırakılmıştır. Deney sonrası kan serumu hormonal ve biyokimyasal analizler sonucunda kontrol grubuna göre, ACTH seviyeleri her iki fazda ve 10 ve 20ppm doz gruplarında anlamlı bir artma tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, fruit extracts of capers (Capparis ovata, Desf.) which was treated with ethanol to investigated the impact of serum adrenocorticotropic hormone (ACTH), Cortisol and glucose (Glu) levels in carp fish (Cyprinus carpio L., 1758). The study has been designed to given acute and sub-chronic (4 and 30 days) and in phase at different doses (0, 5, 10 and 20 ppm) capers (Capparis ovata, Desf.) form of plant extracts to the carp.