Subanestezik dozlarda halotan ve izofluranın sıçanlarda davranış ve karaciğer üzerine olan etkileri
The Effect of subanesthetic consantrations of halothan and isoflurane behavior and liver function of rats
- Tez No: 103089
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SAFFET KARACA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Subanestezik dozlarda inhalasyon ajanlarının sıçanlardaki davranışlarında ve karaciğerlerindeki değişikliklerini gözlemek amacıyla, bu deneyin yapılması planlandı. Deneyde 6 aylık 24 adet 250 ± 20 gr Wistar Albino dişi sıçan kullanıldı. Kontrol ( K), Halotan (H) ve İzofluran (İ) olmak üzere, her grup 8'er sıçandan oluşturuldu. Deney öncesi ve sonrası yGT (gamma glutamil transferaz) enzim seviyeleri karşılaştırıldı. Hayvanlara sırası ile hole board, plus maze ve T maze testleri uygulandı. Karaciğerleri histopatolojik açıdan incelendi. Dört hafta süre ile, günde 4 saat, subanestezik dozlarda inhalasyon anestezikleri sıçanlara inhale ettirildi. Anestezi odasında, 3 İt / dk 02 akımı içerisinde halotan % 0,1, izofloran % 0,15 konsantrasyonda verildi. Kontrol grubuna sadece 3 L/dk 02 verildi. İstatistik! yöntem olarak, grup içi; one way kruskal wallis variyans analizi ve gruplar arası Tukey analizi kulanıldı. H ve I grubunda, K grubuna oranla deney sonrası GGT değerleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edildi (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY: This experiment is planned to observe the effects of subanesthetic concentrationes of inhalation agents on behaviour and liver of rats. 24 female 6 months old wistar albino rats weighing approxiametly 250 ± 20 gr are used in this experiment. Each of three groups which are control (C), halothane (H) and isoflurane (I) had 8 rats. The enzym GGT (gamma glutamyl transferase) levels are compared before and after experiment. The tests Hole Board, Plus Maze and T Maze are applied to the rats. The livers are examined histopathologically. The rats inhaled subanesthetic doses of inhalation agents 4 hours daily for 4 weeks. The concentrations of 0. 1 % halothane, 0. 1 5 isoflurane are given in a flow of 3 lt/min O2 in the anesthesia room. Pure 3 lt/min O2 is given to the control group. Inside the group and between the groups, statistical analysis of one way kruskal wallis variance and tukey are used respectively.