Farklı dozlarda diyot lazer uygulamasının ve farklı kuvvet miktarlarının ortodontik mini vida stabilitesi üzerine etkisi
Evaluation of the effects of different dose applications of diode laser and different force amounts to mini screw stability
- Tez No: 359620
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N.EREN İŞMAN, PROF. DR. Lale TANER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, ankraj amaçlı kullanılan mini vidalara farklı dozlarda diyot lazer uygulaması yapılmış ve mini vidaların stabiliteleri histomorfometrik olarak incelenmiştir. Çalışmamız yaşları 4 ile 6 ay arasında değişen, 3-3,5 kg ağırlığında 17 adet Yeni Zelanda tavşanı üzerinde yapılmıştır. 1,4 mm çapında, 8 mm uzunluğunda, toplam 68 adet direk yerleştirilen titanyum-alüminyum-vanadyum alaşımı ortodontik mini vida kullanılmıştır. Mini vidalar, uzun aksları birbirine paralel, eksternal femural kortekse dik, monokortikal olarak yerleştirilmiştir. Denekler 6 gruba ayrılmış, 3 gruba kuvvet uygulaması yapılmazken, diğer 3 gruba 150 gr kuvvet kapalı yaylar aracılığıyla uygulanmıştır. Mini vidaların başlangıç tork değerleri portatif dijital tork ölçme cihazı ile tüm gruplar için sabit tutulmuştur (10Ncm). Kuvvet uygulanan ve uygulanmayan gruplara ise sırasıyla 0, 10 j/cm2 ve 20 j/cm2 olmak üzere postoperatif 10 gün boyunca diyot lazer uygulaması yapılmıştır. 4 haftalık kuvvet uygulama dönemi sonrasında mini vida ile kemik arasında meydana gelen osseintegrasyon kemik-vida temas alanının ölçülmesi ile histomorfometrik olarak değerlendirilmiştir. Tüm mini vidalarda yerleştirildikleri anda klinik olarak kabul edilebilir, 4 haftalık deney süresi sonucunda ise histomorfometrik ve klinik olarak yeterli stabilite elde edilmiştir. Gruplar kemik vida kontak oranı (KVK) ve kortikal kemik kalınlığı (KKK) değerleri açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In present study, different laser doses were applied to the mini screws and stability of the mini screws was evaluated by histomorphometric analyses. Seventeen 6 months-old male New Zealand white rabbits, weighing 3,0 to 3,5 kg, were used in this study. A total of 68 cylindrical, self-drilling orthodontic mini screws with a diameter of 1,4 mm and length of 8 mm were included. The mini screws were threaded at initial cortex of the fibula with their longitudinal axes parallel to each other and perpendicular to the external cortical tibia. Test subjects were divided into six groups; force application was not performed in first three groups, while mini screws in experimental groups were loaded with 150 gr of force by nickel-titanium closed coil springs between two mini screws. The initial torque values (10 Ncm) were manipulated by a digital portable torque gauge. Laser therapy was applicated to groups in which force was applied and was not applied, during the postoperative 10 days. After four weeks, all mini screws had acceptable clinical primary stability at the time of insertion and there were no signs of mobility. All groups were compared according to KVK and KKK values.