Enzim kullanımının bazı baskılı kağıtlarda mürekkep giderme üzerine etkisi
Effect of enzym usage on deinking process of some printed paper
  1. Tez No: 343605
  2. Yazar: FERHAT YETİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KARADEMİR, PROF. DR. AHMET TUTUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde hızla gelişen teknolojik olanaklar ve desteklemeler birçok sanayi alanında olduğu gibi Türk kağıt sanayisinin ve araştırmacılarının da ilerlemesine yön vermektedir. Atık kağıt geri dönüşümünün en önemli aşamalarından birisi mürekkep giderme işlemidir ve beyaz kağıt üretiminin temel aşamasıdır. Son derece büyük bir öneme sahip olan bu işlem için her geçen gün yapılan çalışmalar artmakta ve çeşitlenmektedir. Tez çalışmasının birinci aşamasında, su, solvent, yağ ve toner bazlı mürekkeplerle baskı yapılmış ofis kağıtlarına flotasyon esaslı sistemde kimyasal mürekkep giderme işlemi yapılmış, kullanılan INGEDE kimyasalları içerisinden sodyum silikat (Na2SiO3) artırılarak farklı tür mürekkepler üzerindeki etkinliği araştırılmıştır. İkinci basamakta, toner bazlı lazer baskı sistemi ile basılan ofis kağıtları seçilmiş ve farklı türlerde enzimler kullanılarak enzimatik mürekkep giderme işlemi yapılmıştır. Elde edilen analiz ve testlere göre kağıtlarda ölçülen optik özellikler artmıştır. Enzimatik işlem görmüş tonerli kağıtlarda, ksilanaz enzimi kirlilik miktarını 14806 ad/m2 ye, ticari glukanaz enzimi 13110 ad/m2 ye, laboratuar şartlarında üretilmiş glukanaz enzimi ise 25710 ad/m2 ye indirmiştir. İşlemler sonunda kağıt hamuru, kağıt, flotasyon çamuru ve atık su analizleri yapılarak sonuçlar yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, technological possibilities and subsidies which developing rapidly is directed to Turkish paper industry and researchers such as many industry area. One of the most important steps of waste paper rcycle is deinking process and base stage of white paper production. Experiments are improved and increased variety for this process which have extremely important day by day. In this study firstly grade, deinking of office paper printed with water, solvent, oil and toner based inks on flotation system was done, effect of different type inks on deinking process which used sodium silicat (Na2SiO3) from within INGEDE chemicals were investigated. In the second step, office paper printed with toner based printing system was selected and deinking process was applied to used different type enzyms. According to which obtained analyze and tests, optical values of papers was improved. Toner based paper which enzymatic treated, amounts of impurity was decreased to 14806 number/m2 by xylanase, decreased to 13110 number/m2 by commercial glukonase, decreased to 25710 number/m2 by glukonase which produced at the laboratuary. In the end of processes, pulp, paper, flotation sludge and waste water were analyzed, results which obtained was tried to commented, amounts of impurity were decreased.