Bazı daneli ürünlerin serbest düşmede son hızlarının belirlenmesi
Determining of terminal vecoities of some secal crops in free fall
  1. Tez No: 34362
  2. Yazar: HATİCE KURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM ÇARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Dört farklı su içeriğine sahip 10 çeşit tarımsal ürünün son hızlan belirlenmeye çalışılmıştır. Denemeler sonunda her bir düşme mesafesi ne göre elde edilen zaman değerleriyle, düşme hızı ve bu değerler yardımıyla da son hız belirlenmiştir. Buna göre son hızın., 11,29 - 14,20 m/s, sürükleme katsayısının ise 0,21 - 1,29 arasında değiştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The terminal velocities of 10 different seed crops were determined at 4 levels of moisture content. The values of fall velocity and terminal velocity were obtained from fall height and time data. According to the results, terminal velocity and coefficient of drag were found 11,29 to 14,2G m/s and 0,21 to 1,29 respectively.