Değişik sübstitüent ihtiva eden vic-dioksim-metal komplekslerine ait termodinamik parametrelerin tayini
Determination of thermodynamic parameters of metal complexes of some vic-dioximes that contain different substituents
- Tez No: 34364
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TEVFİK ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmada bazı vic-dioksim-metal komplekslerinin termodinamik kararlılık sabitleri (İn K°), serbest enerji değişimleri (AG°), oluşum entalpileri (AH°) ve entropi- leri (AS°) spektrofotometrik metod kullanılarak 60:40 etanol-su ortamında hesaplandı. Çalışmada kullanılan benzilaminofenilglioksim (BAFGH^, p-toluidinofenilglioksim (PTFGHj) ve o-toluidinofenilglioksim (OTFGHj) literatüre uygun olarak sen- tezlendi. Bu ligandlann 60:40 etanol-su ortamında farklı iyonik şiddetlerde (0,07, 0,13 ve 0,20 M) ve farklı sıcaklıklarda (25, 30, 35 ve 40±0,1°C) spektrofotometrik metodla asitlik sabitleri tesbit edildi. Co(JJ), Ni(II) ve Cu(ü) metal iyonlarının bu ligandlarla vermiş oldukları komplekslerin stokiyometrisi Job metoduyla tayin edildi. Bu komplekslerin yukarıdaki sıcaklıklar ve iyonik şiddetlerdeki molar absorblama katsayıları (e) ve kararlılık sabitleri (İn K) hesaplandı. Her bir sıcaklık için İn K ile iyon şiddeti arasında çizilen grafik sıfir iyonik şiddete ekstrapole edilerek termodinamik kararlılık sabitleri (İn K°) bulundu. Her bir metal-ligand sistemi için İn K° ile l/T arasında grafik çizildi ve lineer bir doğru elde edildi. Bu lineer doğrunun eğiminden AH°; İn K° eksenini kesim noktasından da AS° değerleri bulundu. AG° = -RTln K° denklemi kullanılarak AG° değerleri hesaplandı. Sonuç olarak birbirinin izomeri olan üç vic-dioksimin üç farklı metalle vermiş oldukları komplekslerin dayanıklılıkları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this work the thermodynamic stability constants (In K°), free energy changes (AG°), formation enthalpies (AH0) and entropies (AS0) of some vic-dioxime- metal complexes were determined, using spectrophotometric method in the presence of ethanol- water mixture (60:40). Benzylaminophenylglyoxime (BAFGH^, p-Toluidinophenylglyoxime (PTFGHj) and o-Toluidinophenylglyoxime (OTFGH^ used in this work, were synthesized via literature procedure. The acidity constants of this ligands were determined with various ionic strengths (0.07, 0.13 and 0.20 M) and temperatures (25, 30, 35 and 40±0.1°C in the presence of ethanol-water mixture (60:40). The complexes were formed by reacting Co(II), Ni(H) and Cu(Tf) ions with these ligands, their stoichiometrics were determined by Job method. The stability (In K), the thermodynamic stability (In K°) and the molar absorption (e) constants of these complexes were calculated with various ionic strengths and temperatures, shown above. For each metal-ligand sytem, values of In K° were plotted against 1/T. A straight line was obtained. The values of AH° and AS0 may 'be calculated, respectively, from the slope and the intercept of the plot. Using the equation AG° = -RTln K° the values of AG° for each metal-ligand were calculated. In addition, the stabilities of the formed metal coplexes of three vic-dioximes were compared.