Azot fikse eden bazı bakterilerin biyogübre ve biyokontrol ajanı olarak kullanım potansiyellerinin belirlenmesi
Determination of use potentials as biofertilizer and biocntrol agent of some nitrogen-fixing bacteria
  1. Tez No: 343632
  2. Yazar: PINAR ERDAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEN ÖKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, azot fikse eden bakterilerin farklı herbisitlere karşı toleranslarını, pirinç patojenlerine karşı antagonistik aktivitelerini ve nitrojeneaz aktivitelerini araştırmaktır. Azot fikse eden bakteriler çeltik alanlarından izole edilmiştir. İnkübasyon periyodunun sonunda, kültürlerin gelişimleri kuru ağırlık ile belirlenmiştir. Tolerans çalışmalarında, trifloksistrobin, bensulfuran metil, bentazon, fenoksaprop-p-etil ve sihalofop-butil gibi herbisitler kullanılmıştır. Kültürlerin nitrojenaz aktiviteleri asetilen indirgeme tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Antagonistik aktivite çalışmaları pirinç patojenlerine karşı uygulanmıştır. Bacillus subtilis, B. pumilus ve B. cereus bu çalışmada kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, Corynebacterium xerosis AFB10 bütün herbisitlere tolerans göstermiştir. Benzer şekilde, en iyi antagonistik (6 mm inhibisyon zonu) ve nitrojenaz aktiviteleri (5,47 nmol/mg.h) Corynebacterium xerosis AFB10'dan elde edilmiştir. Corynebacterium xerosis AFB10, tüm stres koşullarına toleranslı olup, Corynebacterium xerosis AFB10' un en iyi nitrojenaz ve antagonistik aktiviteye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak bu bakteri biyogübre ve biyokontrol ajanı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, nitrogen-fixing bacteria were to investigate of tolerance to different herbicides, the antagonistic activities against rice pathogens and nitrogenase activities. Nitrogen fixing bacteria were isolated from paddy fields. At the end of the incubation period, growths of the cultures was determined by dry weight. The herbicides used in the tolerance studies, as trifloxystrobin, bensulfuron methyl, bentazon, fenoxaprop-p-ethyl, and cyhalofop-butyl. Nitrogenase activities of the cultures were determined using the acetylene reduction techniques. Antagonistic activity studies have been performed against rice pathogens. Bacillus subtilis, B. cereus and B. pumilus were used in this study. At the end of the study, Corynebacterium xerosis AFB10 was shown tolerance to all of herbicides. Similarly, the best antagonistic (6 mm zone of inhibition) and nitrogenase activities (5.47 nmol / mg.h) was obtained from Corynebacterium xerosis AFB10. Corynebacterium xerosis AFB10 is tolerant to all stress conditions as well as the best performance showed nitrogenase and antagonistic activity. Consequently, this bacterium can use as biofertilizer and biocontrol agent.