İzmir İç Körfezi'nin farklı derinliklerden alınan su ve çamur örneklerinin mikrobiyolojik analizleri ve dağılımları
- Tez No: 65451
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN UÇAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu çalışmada, İzmir İç Körfezi 'nin yerli mikrobiyal florasını oluşturan bazı kemolitotrofik ve kemoorganotrofik mikroorganizmaların sedimentte ve su kütlesindeki kalitatif dağılımları ve onların fiziko-kimyasal parametrelerle ilişkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, Temmuz 95-Nisan 96 tarihleri arasında İç Körfez'de seçilen 5 istasyonda mevsimsel olarak sediment ve farklı derinliklerden alman su örneklerinde, sülfat redükte eden bakteriler, renksiz sülfür bakterileri, nitrifikasyon ile denitrifikasyon yapan bakteriler ve aktinomisetler aranmış, toplam aerobik heterotrofik bakterilerin yanı sıra maya ve küf sayımlan yapılmıştır. Bunlarla ilişkili olarak bazı fiziko-kimyasal parametreler (sıcaklık, pH, tuzluluk, çözünmüş oksijen, hidrojen sülfür, sülfat, nitrat, nitrit, amonyak, fosfat gibi) ölçülmüştür. Sediment örneklerinde, organik maddenin mineralizasyonuna kansan denitrifikasyon yapan bakterilerin ve sülfat redükte eden bakterilerin mevcut oldukları saptanmıştır. Sülfat redükte eden bakteriler, İç Körfez'de hidrojen sülfürün (H2S) oluşumuna yol açmaktadırlar. Sülfür bakterilerinden Beggiatoaceae familyasına ait filamentler ve Thiobacillus genusu üyeleri sediment örneklerinden izole edilmesine karşılık su örneklerinden onlan izole etme çabalan genellikle olumsuz sonuç vermiştir. Amonyak ve nitrit okside eden bakteriler hem su kolonunda hem de sedimentte mevcutturlar. Bu bakteriler nitrifikasyon prosesi aracılığıyla İç Körfez'de amonyak ve nitriti, nitrata dönüştürerek ortadan kaldırılmasında önemli rol oynamalarına karşılık denitrifikasyon yapan bakteriler fikse edilmiş haldeki bu azot bileşiklerinin (nitrat ve nitritin) kaybına sebep olmaktadırlar. Aynca sediment örneklerinden aktinomisetler izole edilmiştir. Su örneklerinde maya sayımlarından 0 ile 20 CFU/100 mi arasında değişen, ocak döneminde ise 100'ü aşan değerler elde edilmiştir. Küf sayımlan ise su örneklerinde 0-11 CFU/ml arasında değişirken sedimentte, 5.4x1 04 CFU/g'a ulaşmıştır. Toplam aerobik bakteri populasyonu, su kütlesinde 1 02- 1 03 CFU/ml ve sedimentte 105-107 CFU/g mertebesinde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Within the framework of this study qualitative distribution of some chemolitotrophic and chemoorganotrophic microorganisms which constitute the autochthonous microbial flora of the Inner Part of Izmir Bay in sediment and water column, and their relation with physico-chemical parameters have been investigated. For this purpose, between July 1995 and April 1996 at five selected stations in the Inner Bay, seasonally collected water samples from different depts and in sediments samples, sulfate reducing bacteria, colorless sulfur bacteria, nitrifying and denitrifying bacteria, actinomycetes have been searched. In addition, populations of yeast and mould as well as total aerobic heterotrophic bacterial numbers have been determined. In this respect, some physico-chemical parameters (temperature, pH, salinity, dissolved oxygen, hydrogen sulfide, sulfate, nitrate, nitrite, ammonia, phosphate etc.) have been measured. The existance of denitrifying bacteria and sulfate reducing bacteria which is concerned in the mineralization of the organic matter has been detected in the sediment samples. Sulfate reducing bacteria have caused the formation of H2S in the Inner Bay. The filaments belonging to Beggiatoaceae family and members of Thiobacillus genus, both from the sulfur bacteria, are isolated from sediment samples. However, isolating them from water samples was not successful in general. Ammonium and nitrite oxidizing bacteria were present both in water column and in the sediment. These bacteria play an important role for the removing of ammonia and nitrite from the Inner Bay by transforming them into nitrate. Denitrifying bacteria, on the other hand, causes the loss of these fixed nitrogen compounds (nitrate and nitrite). The actinomycetes are also isolated from sediment samples. The yeast counts in the water samples except these of January, range between 0-20 CFU/100 ml. In January, values over 100 have been obtained. Mouldcounts range between 0-11 CFU/ml in water samples, while they rearch a value of 5.4xl04 CFU/g in the sediments. Total aerobik bacteria population has been found as 102105 CFU/ml in water column and 105-107 CFU/g in the sediments.