Improving search engine performance with context extraction using lucene, DBpedia-spotlight, and wordnet
Arama motoru performansının solr,DBpedia-spotlight ve wordnet kullanılarak yapılan bağlam çıkarımı ile artırılması
  1. Tez No: 343666
  2. Yazar: REMZİ DÜZAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY TANER YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Arama motorları, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre ilgili bilgileri kayda değer miktarda veri içerisinden sunan araçlardır.İşlenmesi gereken verinin büyüklüğü ve ilgili bilgileri kullanıcıya sunmak arama motorlarının iki ana problemini oluşturur. Arama motoru performansını artırmak için pek çok yaklaşım ve metod bulunmaktadır. Bunlara ek olarak arama motorlarının performansını artırmak için dökümanın içerdiği kelimelerin yanında bağlam bilgisini kullanmak oldukça yeni bir alan. Oyuna Bağlam Bilgisini dahil etmek gelecek vaat eden bir çalışma alanı sunmakta. Bu çalışmamızda, arama motoru performansını artırmak için döküman ve sorgulardan çıkardığımız bağlam bilgisini kullanıyoruz. İlk adım olarak Lucene, DBPedia-Spotlight ve Wordnet'i kullanarak bağlam bilgisi çıkarıyoruz. İkinci adımda, çıkardığımız bağlam bilgilerini kullanarak bir çizge oluşturuyoruz. Üçüncü adımda, birbirine yakın bağlamları gruplamak için çizge üzerinde kümeleme yapıyoruz. Dördüncü adımda, döküman ve sorguları bağlam çizgesini ve ilgili bağlam bilgilerini kullanarak sonuçları yeniden puanlıyoruz. Beşinci adım olarak referans verisi toplamak için bir uygulama geliştirip bu uygulama ile kullanıcılardan veri topluyoruz. Altıncı ve son adımda ise kullanıcılardam topladığımız referans bilgisi ile sonuçlarımızı karşılaştırıp yaptığımız çalışmanın performansını ölçüyoruz. Aldığımız sonuçların bize gösterdiğine göre bağlam bilgisini kullanmak arama motorlarının performansını artırabilir ancak kullanılacak döküman kümesi göreceli olarak büyük olmalı.
Özet (Çeviri)
Search engines are common tools which retrieve information from considerable amount of data according to the user needs. The data size that needs to be handled and retrieving relevant information, are the main problems of every search engine. Additionally, in order to improve the performance of a search engine, there are various approaches and methods are applied. On the other hand, using context information besides words in the document is a quite new area. Including“Context Information”into the game is a promising field of work. In this research, we use context information extracted from the documents in the collection to improve the performance of the search engine. In first step, we extract context using Lucene, DBPedia-Spotlight, and Wordnet. As the second step, we build a graph using extracted context information. In the third step, in order to group similar contexts, we cluster context graph. In the fourth step, we rescore results using context-clusters and context-information of documents, as well as queries. In the fifth step, we implement a data collection tool to collect gold-standard data. In the sixth and final step, we compare the results of our algorithm with gold-standard data set. According to experimental results, using context information may improve the search engine performance but the collection should be relatively big.