Titanyum Alüminatların Sürtünme Kaynağı İle Birleştirilebilirliklerinin Araştırılması
The Investigation of Weldability of Titanium Aluminides with Friction Welding
  1. Tez No: 343665
  2. Yazar: AKIN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÇELİKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Ti3Al metalerarası bileşiğinin sürtünme kaynağı yapılmıştır. Optimum kaynak parametrelerini belirlemek için farklı sürtünme hızları, sürtünme basınçları ve sürtünme süreleri denenmiştir. Bulunan kaynak parametrelerinin kaynak arayüzeyine, mikroyapıya ve mekanik özelliklere etkisi incelenmiştir. Kaynak arayüzeylerinde değişen şartlarda meydana gelen mikroyapısal değişimleri incelemek için optik mikroskop, SEM ve XRD kullanılmıştır. Birleşme arayüzeyine dik doğrultuda mikrosertlik ölçümleri yapılmış, ölçülen değerler malzeme arayüzeyinde meydana gelen mikroyapısal değişimler ile ilişkilendirilerek değerlendirilmiştir. Ayrıca malzemelerde kaynak arayüzeyinin kesme mukavemeti ölçülerek mukavemetin şartlara göre nasıl değişiklik gösterdiği incelenmiştir. 300 dev/dak sürtünme devrinde ve 50 MPa sürtünme basınçlarında herhangi bir birleşme sağlanamazken, Maksimum kesme mukavemetine sahip kaynak arayüzeyi 1000 dev/da sürtünme deviri, 150 MPa sürtünme basıncı ve 6sn sürtünme süresi parametreleri ile 150 MPa olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Ti3Al intermetallic compound was bonded by friction welding. Different friction speeds, friction pressures and friction times were tested to find optimum friction welding parameters. The effects of the welding parameters on the welding interface, microstructure and mechanical properties were inestigated. Optical microscopy, SEM and XRD were carried out to examine the microstructural variations on welding interfaces. Microhardness distribution across the welding interface was evaluated considering the microstructural variations. Also shear strength of welding interfaces were measured to find out the effects of welding conditions. With 300 rpm friction speed and 50 MPa friction pressure there were'nt any welding achieved. Welding interface with maximum shear strength was found 150 MPa with welding parameters 1000 rpm friction speed, 150 MPa friction pressure and 6 second friction time.