Au/n-4H-SiC (MS) schottky diyotların hazırlanması ve elektriksel karekteristiklerinin frekansa bağlı incelenmesi
The preparation of Au/n-4H-SiC (MS) schottky diodes and the investigation their electrical characteristicsas function of frequency
- Tez No: 343671
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN ALTINDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Au/n-4HSiC (MS) Schottky engel diyotları hazırlandı ve bunların temel elektriksel karekteristikleri oda sıcaklığında frekansa bağlı kapasitans/iletkenlik-voltaj (C-V ve G/w-V) verileri kullanılarak incelendi. Katkılanan verici atomların (ND) yoğunluğu, Fermi enerji seviyesi (EF), ve potansiyel engel (?b(C-V)) yüksekliği değerleri geniş bir frekans aralığında (0,7 kHz-1MHz) ölçülen ters gerilimdeki C-2-V eğrilerinden elde edildi. Hem C hem de G/w değerleri oldukça frekansa bağlı olup artan frekansla üstel olarak azalmaktadır. C ve G/w değerlerinde özellikle tüketim bölgesindeki bu değişiklikler, metal yarıiletken arasında yerleşmiş olan arayüzey durumlarının (Nss) varlığına atfedildi. Seri direnç (Rs)-logf grafiği, C ve G/w değerleri kullanılarak elde edildi ve artan frekansla azaldığı gözlendi. Yüksek-düşük frekans kapasitans (CHF-CLF)değerleri kullanılarak elde edilen Nss-V grafiğinde bir pik gözlendi. Özellikle yüksek frekanslardaki C-V eğrilerinde ileri voltajlarda gözlenen bükülme Rs değerine atfedildi.
Özet (Çeviri)
In this study, Au/n-type 4H-SiC Schottky diodes were fabricated and their main electrical characteristics have been investigated as function of frequency by using the capacitance/conductance-voltage (C-V and G/w-V) measurements at room temperature. The doping density of donor atoms (ND), Fermi energy level (EF), and barrier height (?b(C-V)) values were obtained from the reverse bias C-2-V plots in the wide frequency range of 0,7 kHz-1MHz. Both C and G/w values were found as strongly function of frequency and decrease with increasing frequency as almost exponential. The changes in C and G/w values in depletion region were attributed to the particular density distribution of surface states (Nss) between metal and semiconductor. The series resistance (Rs)-logf plots were also obtained by using the C and G/w data and decreases with increasing frequency. The voltage dependent of Nss was also obtained from high-low frequency capacitance (CHF-CLF) method and shows a peak. Especially the concave curvature in high frequency C-V plots for forward biases was attributed to the value of Rs.