Halofitik Salsola grandis Freitag, Vural & N. Adıgüzel ve Anabasis aphylla L.'nın ekofizyolojisi
The ecophysiology of halophytic Salsola grandis Freitag, Vural & N. Adigüzel and Anabasis aphylla L.
  1. Tez No: 343676
  2. Yazar: ÖZGE SİNEM ÜLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çalışmamızda, Chenopodiaceae familyasına ait Salsola grandis Freitag, Vural & N. Adıgüzel ve Anabasis aphylla L.'nın, Ankara Nallıhan bölgesinden toplanan toprak üstü organlarında inorganik iyon (Na+, K+, Ca+2 ve Mg+2) ve organik madde (glikoz ve fruktoz) miktarları ve taksonlara bağlı farklılıklar belirlenerek değişimler incelenmiştir. Hakim tuz tipi örneklerin toplandığı bölgede Sodyum Klorür'dür. Salsola grandis'de yer alan K+, Na+, Ca+2 miktarının Anabasis aphylla'dan daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ancak Mg+2 miktarı incelendiğinde diğer iyonlardan farklı olarak Salsola grandis'de Anabasis aphylla'dan daha az oranda Mg+2 olduğu görülmektedir. Organik madde miktarları olarak fruktoz ve glikoz miktarlarının Salsola grandis'de Anabasis aphylla'dan daha yüksek olduğu görülmektedir. Türlerimiz tuza adaptasyon bakımından incelendiğinde Salsola grandis'in Anabasis aphylla'dan daha yüksek bir adaptasyon yeteneğine sahip olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, we were investigated Salsola grandis Freitag, Vural & N. Adıgüzel and Anabasis aphylla L. Chenopodiaceae family natives of Nallıhan Ankara, investigated in terms of the changes in amounts of inorganic ion (Na+, K+, Ca+2, Mg+2) and amounts of organic matter (glucose and fructose) determined, the differences between taxa were identified and investigated. The dominant salt type of all sations is NaCl. It was determined that the amount of K+, Na+ and Ca+2 in Salsola grandis is higher than Anabasis aphylla. The amount of Mg+2 ions were examined but unlike other ions, Mg+2 in Salsola grandis is observed that to a lesser extent than in Anabasis aphylla. If we look at the amounts of organic matter in the amount of fructose is higher than Salsola grandis than Anabasis aphylla. The amount of glucose is higher than Salsola grandis than Anabasis aphylla seen again. Anabasis aphylla is analyzed in terms of adaptation to salt, Salsola grandis species have seen to be capable of adaptation to a more advanced. Our species analyzed in terms of adaptation to salt, Salsola grandis seems to be capable of adaptation to a more advanced from Anabasis aphylla.