Teknoloji ve tasarım dersi projelerinin web tabanlı yönetimi
Web based management system of technology and design lesson projects
  1. Tez No: 269179
  2. Yazar: İBRAHİM CİHAN YETİŞKEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma kapsamında, Türkiye'deki ilköğretim okullarında okutulmakta olan teknoloji ve tasarım dersi projelerini, web tabanlı bir proje yönetim sistemi ile yönetmenin, ders içerisinde yapılan projelere, teknoloji ve tasarım dersine ve ülkemize katkıları araştırılmıştır. Teknoloji ve tasarım dersinde mevcut uygulanan proje yönetim modeli, öğrenci ve öğretmenin ders sırasında birebir iletişimi ile gerçekleşmektedir. Bu modelin getirdiği dezavantajlar, teknoloji ve tasarım dersi öğretmen ve öğrencileriyle görüşülüp, incelenmiştir. Belirlenen dezavantajları mümkün olduğunca ortadan kaldırabilmek için, web tabanlı bir proje yönetim sistemi geliştirilmiştir. Bu yönetim sistemi, sadece teknoloji ve tasarım dersindeki projeleri yönetebilmek için tasarlanmıştır. Yapılan kullanılabilirlik testlerine göre, web tabanlı proje yönetim sisteminin, öğrenci ve öğretmenler tarafından kullanılabilirliği gösterilmiştir. Bu şekilde hazırlanan bir sisteminin, teknoloji ve tasarım dersinde kullanılması ile, hedeflenen amaçlara ulaşılabileceği düşünülmektedir.Bunların yanında, ülkemize de proje geliştirme ve inovasyon süreçlerinde katkılarının olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Within the context of this study, contribution of the conducting technology and design lessons projects educated in the elementary schools of Turkey within a web based project to those projects developed during the lessons, to technology and design lessons and to our country. Project management model currently implied in technology and design lessons, is realized by one by one communication between the teacher and the student during the lesson. Disadvantages of this system are analyses by interviewing with the teachers and the students of technology and design lesson. In order to eliminate disadvantages determined as much as possible, a web based project management system has been developed. This management system is designed for managing only those projects taking part in technology and design lessons. As the results of the usability tests conducted, it is proved that, web based project management system can be used by the students and the teachers. By using a system prepared within this context, it is thought that the aimed results can be reached.In addition to that, it shall have contributions to our country in project development and innovation processes.