Fuzzy topolojik uzaylarda kompaktlık
Compactness in fuzzy topological spaces
- Tez No: 343688
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dört bölümden oluşan bu tezde, fuzzy topolojik uzaylarda kompaktlık, tanımlar ve teoremleri ile bu kompaktlıklar arasındaki ilişkiler üzerine yapılan çalışmaların bir derlemesi yapılmıştır. Birinci bölüm Girişe ayrılmıştır. İkinci bölümde fuzzy topolojik uzay ile ilgili temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Chang [7], Nanda [5], Gantner [11], Wong [12], Concilio [15], Lowen [18] ve Malghan [19] tarafından tanımlanan bazı kompaktlıklar ve bu kompaktlıklar arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Dördüncü bölümde sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis which was formed in three sections, the studies of the compactness in fuzzy topological spaces, its definition and theorems and their correlations with each other were complied. The introduction is given in the first chapter. In the second section the basic definition of fuzzy topological space and its theorems were mentioned. In the third section, some compactness and the correlations between?compactness defined by Chang [7], Nanda [5], Cantner [11], Wong [12], Concilio [15], Lowen [18] ve Malghan [19] were explained. Fourth section is given in the result and recommendations.