Farklı alternatif yakıtların motor performansı ve emisyonlara etkileri
Effects of different alternative fuels engine performance and emissions
- Tez No: 343691
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SAHİR SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dizel motorları düşük yakıt tüketimlerinden dolayı hem kara hem de deniz taşımacılığında yaygın şekilde kullanılmaktadır. Ancak dizel motorlarından kaynaklanan zararlı azot oksit (NOx) ve is emisyonları insan sağlığını tehdit etmektedir. Dizel emisyonlarının azaltılabilmesi için pek çok araştırma yapılmıştır. Belirli oranlarda su içeren dizel emülsiyon yakıtları, zararlı egzoz emisyonlarını önemli ölçüde azaltabilmektedir. Bu nedenle emülsiyon yakıtlar son yıllardaki önemli araştırma alanlarından birisi olmuştur. Bu çalışmada %5 (E5) ve %10 (E10) su ihtiva eden dizel emülsiyon yakıtlarının,tam yükte ve üç farklı devirde (2500, 3250 ve 4000 min-1) farklı fren ortalama efektif basınçlarına bağlı motor performansı ve egzoz emisyonları üzerine etkileri incelenmiştir. Diğer çalışmalardan farklı olarak yakıtların elde edilmesinde su çözücü olarak %1 oranında yardımcı emülgatör mono etilen glikol kullanılmıştır. E5 emülsiyonu egzoz emisyonlarını kısmen azaltırken, motor performansına da önemli bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Tam yükte E10 emülsiyonunun kullanılmasıyla karbon monoksit (CO), NOx ve is emisyonlarında sırasıyla %44,7, %5 ve %47 oranlarında azalma görülmüştür. Motor yüküne bağlı olarak yapılan deneylerde 2500 min-1?deCO emisyonlarıortalama %6,02, NOx emisyonları %11,01 veis emisyonları %22,97 azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Diesel engines are widely used in both land and sea transportation due to lower fuel consumption. However, the harmful nitrogene oxide (NOx) and soot emissions from diesel engines are threatening human health. A lot of research done to reduce diesel emissions. Diesel emulsion fuels that are containing specific proportions of water, can reduce harmful exhaust emissions significantly. Therefore, emulsion fuels has been one of the important research area in recent years. In this study, effects of the emulsion fuels, wich are contain 5% (E5) and 10% (E10) water, on engine performance and exhaust emissions have been investigated at full load and different brake mean effective pressures at three engine speeds (2500, 3250 ve 4000 min-1). Unlike the otherstudies, 1 % auxilary emulgator mono ethylene glycol has been used as solvent to water. While the E5 emulsion was partially reducing the exhaust emissions, therewere not significant influence on engine performance. Using E10 emulsion at full loadreduced carbon monoxide (CO), NOx and soot emissions 44,7%, 5% and 47% respectively. CO, NOxand soot emissions reduced 6,02%, 11,01% and 22,97% averagely in the experiments depending on engine load at 2500 min-1.