Su teresinin (Nasturtium officinale) 7,12-dimetilbenz[A]antrasen ile indüklenen oksidatif stres ve karaciğer dokusu hasarına karşı koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of protective effect of Watercress (Nasturtium officinale) against oxidative stress and the liver tissue injury induced by 7,12-dimethylbenz[A]anthracene
- Tez No: 551148
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BURÇİN UYUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Nrf2, bir dizi antioksidan cevap elementine bağlı gen dizisinin ekspresyonunu aktive ederek oksidatif strese karşı hücresel savunmanın düzenlenmesinde kritik rol oynamaktadır. Bu in vivo çalışmada, DMBA ile indüklenen karaciğer hasarı ve oksidatif strese karşı Su teresinin (Nasturtium officinale) Nrf2 aracılığıyla koruyucu etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Materyal-Metot: Çalışmada, 27 adet Wistar Albino sıçanlar üç gruba ayrıldı (her bir grupta 9 sıçan): Grup I, kontrol olarak değerlendirildi ve hiçbir uygulama yapılmadı. Grup II'deki ratlara intraperitonal tek doz 20 mg/kg b.w. 7,12-DMBA i.p.uygulandı. Grup III'deki ratlara 4 hafta i.g. gavaj yoluyla 62.5mg/ml/gün Su teresi ekstresi verildi ve 20 mg/kg 7,12-DMBA i.p. uygulandı. Serum ALT, karaciğer dokularında histopatolojik analiz, SOD, CAT, GPx, NQO1, ve GST enzim aktiviteleri, MDA, Nrf2 transkripsiyon faktörünün analizleri gerçekleştirildi ve Su teresinde PEITC miktarı HPLC ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Nrf2 plays a critical role in regulating cellular defense against oxidative stress by activating the expression of a sequence of genes linked to a number of antioxidant response elements. In this study, it is aimed to investigate the protective effect of the watercress (Nasturtium officinale) via Nrf2 against 7,12-DMBA-induced liver damage and oxidative stress. Material and Method: In this study, 27 Wistar Albino rats were divided into three groups (9 rats in per group): Group I was untreated and served as 'control'. Rats in group II were injected intraperitoneally each with a single dose of 20 mg/kg body-weight of 7,12-DMBA. Rats in Group III were treated 62.5 mg / ml / day of watercress by i.g. gavage for 4 weeks and were injected i.p. 7,12-DMBA. Serum ALT, histopathological analysis, SOD, CAT, GPx, NQO1, and GST enzyme activities, MDA, Nrf2 transcription factor were determined and PEITC amount on the watercress were analyzed by HPLC.