Kozmetik amacıyla kullanılan bazı bitkisel yağların yağ asidi bileşimlerinin analizi
The analysis of fatty acid compositions in various vegetable oil for cosmetic purpose
  1. Tez No: 343699
  2. Yazar: SEDA TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY ŞENDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada kozmetik amaçlı kullanılan bitkisel yağların yağ asidi bileşimlerinin analizi yapılmıştır. Gaz kromatografisi-kütle spektrometresi (GC-MS) kullanılarak bitkisel yağlardaki yağ asitleri kalitatif ve kantitatif olarak analiz edilmiştir. Bu analizde, bir aktardan temin edilen avokado, jojoba, üzüm çekirdeği, kayısı çekirdeği yağları ve bir kozmetik fabrikasından temin edilen baobab yağı örnekleri kullanılmıştır. Yağlar KOH hidrolizi ile uçucu metil esterleri haline dönüştürüldükten sonra Metanol/BF3 ile türevlendirilmiştir. Türevlendirme işleminden hemen sonra yağlar GC-MS ile analiz edilmiştir. Sonuç olarak avokado, kayısı çekirdeği ve baobab yağlarının oleik asit (18:1) yönünden, üzüm çekirdeği yağının linoleik asit (18:2) yönünden, jojoba yağının eikosanoik asit (20:0) yönünden zengin olduğu bulunmuştur. Ayrıca zeytinyağı ve ayçiçek yağlarının analizleri yapılmış ve analiz sonuçları numune yağların sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Avokado yağının zeytinyağı ile, üzüm çekirdeği yağının da ayçiçek yağı ile yağ asidi profillerinin benzer olduğu bulunmuştur. Yapılan analizler sonucunda yağ örneklerinin çeşitli cilt problemlerinde kullanılan tekli doymamış (oleik asit) ve ?-3, ?-6 yağ asitlerince zengin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, fatty acid compositions of vegetable oils for cosmetic purpose were analyzed. Qualitative and quantitative analysis of fatty acids in vegetable oils were made by using gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS). In the analysis, oils of avocado, jojoba, grape seed and appricot seed supplied from herbalist and baobab oil obtained from a cosmetic factory were used. After the oils were converted the methyl ester with KOH hidrolysis, these were derivatizated by MeOH/BF3. Just after the derivatization process the oils were analyzed by GC-MS. In conclusion, it was determined that oleic acid ratio (18:1) of avocado, appricot seed, baobab oils; linoleic acid ratio (18:2) of grape seed oil,eicosanoic acid ratio (20:0) of jojoba oil were rich. Further more olive oil and sunflower oil were also analyzed and results of this analysis were compared to sample oils result. The similarity between fatty acid profiles of avocado oil and olive oil and also the similarity grape seed oil sunflower oil were determined. According to the result of the analysis it was also obtained that these oil samples were rich in monounsature (oleic acid) and ?-3, ?-6 fatty acids which were used for many skin problems.