Kent içi yük taşımacılığı ve e-ticaret'in etkileşimi üzerine bir araştırma
A research on interaction of urban transportation and e-commerce
- Tez No: 343698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU VESİLE ÖCALIR AKÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, kent hayatının başlıca sorunları arasındaki trafik problemlerinin bir parçası olan, ancak bu problemleri çözmeye yönelik hazırlanan ulaşım planlarında göz ardı edilen kent içi yük taşımacılığı irdelenerek, hayatımıza hızlı bir şekilde giren elektronik ticaret ile kent içi yük taşımacılığının etkileşimi ortaya konmuştur. Bu etkileşimin somut veriler ile örneklendirilmesi amacıyla, Ankara?da hem mağazası kanalıyla hem de elektronik ortamda müşterilerine hizmet veren bir firma ile yapılan görüşmenin sonuçlarına yer verilmiştir. Tüm bunlar göz önüne alınarak, kent içi yük taşımacılığının Ülkemizde de çözümün içerisindeki yerini alması için yeni öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, between the traffic problems that are part of the main problems of city life?s, but urban freight transport is ignored in prepared transport plans to solve this problems, is examined, which quickly revealed the interaction of electronic commerce and urban freight transport. With concrete data in order to exemplify this interaction, serving customers through the store as well as the electronic media in Ankara, with a company that focuses on results of the meeting. Considering all this, the solution of urban freight transport in our country to take its place in the new proposals has been developed.