Bir termik santralde entropi üretiminin enerji verimliliğine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect on energy efficiency of entropy genaration in a thermal power plant
  1. Tez No: 343701
  2. Yazar: SEBİLE BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ACIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Muğla da 420 MW kurulu güç ile çalışan Yeniköy termik santralinin 210 MW gücündeki bir ünitesi için termodinamik analiz yapılmıştır. Her bir santral bileşeni için ve santralin tamamı için enerji kayıpları, tersinmezlikler ile birinci ve ikinci yasa verimleri hesaplanmıştır. Yapılan analiz sonucunda en yüksek enerji kaybı 180109 kW ile kondenserde meydana gelmiştir. En yüksek tersinmezlik ise 240506 kW ile yüksek sıcaklıkta yanmanın olduğu kazanda meydana gelmiştir. Termik santralin birinci yasa verimi %38,90 ikinci yasa verimi %32,21 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca değişen çevre sıcaklıklarının santralde ve bileşenlerinde oluşan tersinmezliklere ve ikinci yasa verimine etkisi incelenmiştir. Bunlara ek olarak santralde oluşan ısıl kayıpların ve tersinmezliklerin azaltılması için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Muğla, working with 420 MW of installed power of 210 MW thermal power plant Yeniköy thermodynamic analysis has been done for a unit. For each component of a power plant energy losses and for the whole plant, with the first and second law efficiency was calculated irreversibilities. 180,109 kW of energy loss as a result of the analysis, with the highest occurred in the condenser. The highest irreversibility is 240,506 kW boiler with a high-temperature combustion has occurred. The first law, the second law efficiency of thermal power plant efficiency 38.90% 32.21% respectively. In addition to changing environmental temperatures irreversibility and the second law efficiency of the plant and its components were investigated. In addition, the thermal power plants in order to reduce losses and irreversibility have been proposed.