Bazik katalizör kullanarak transesterleşme tepkimesi ile yağ asidi metil esterlerin eldesi
Synthesis of fatty acid methyl esters by transesterification reaction using basic catalyst
  1. Tez No: 343702
  2. Yazar: SAMET COSKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBAHAT DEĞİRMENBAŞI AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son yıllarda, yağ asitlerinin metil esterleri olarak tanımlanan biyodizel, alternatif, ucuz ve çevre dostu bir yakıt olmasından dolayı araştırmacıların oldukça fazla ilgisini çekmiştir. Fosil yakıtlarına alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarından olan yağ asidi metil esterleri önümüzdeki yılların en önemli yakıtlarından olacaktır. Transesterleşme tepkimesi, yağ asidi metil esterlerin eldesi için önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada, farklı oranlarda LiNO3/MgO katalizörü sentezlendi. Bu katalizörler kullanılarak kanola yağının alkol ile transesterleşme tepkimesinden yağ asidi metil esterleri elde edildi. Ayrıca alkol/yağ oranı, çeşitli alkoller, çeşitli yağlar, katalizör miktarı, tepkime süresi gibi parametreler değiştirilerek transesterleşme tepkimesinin optimum koşulları tespit edildi. Elde edilen yağ asidi metil esterlerin yapısı ATR-IR ve 1H-NMR spektroskopisi ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
In recent years, biodiesel, which is defined as fatty acid alkyl esters, an alternative, cheap and eco-friendly fuel has attracted considerable interest by researchers. Fatty acid methyl esters, which are renewable and alternative fuels for fossil fuels, will be one of the most important fuels in the future. Transesterification reaction plays an important role for the synthesis of fatty acid methyl esters. In this study, we used LiNO3/MgO as a catalyst which was synthesized at different ratios. These catalyst was tested with canola oil and alcohol in transesterification reaction. In addition, optimum reaction conditions were determined in the transesterification reaction, by changing different parameters, such as alcohol/oil ratio, type of alcohol, type of oil, catalyst amount and reaction time. Fatty acid methyl esters obtained in this study, were characterized using ATR-IR and 1H-NMR.