Örtü dönüşümleri grupları
Covering transformations groups
- Tez No: 343708
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALİ ÖÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde, örtü dönüşümleri grupları ve bu grupların ilgili topolojik uzaylar üzerindeki etkisi incelenmiştir. İlk olarak, örtü uzayları ile ilgili temel kavramlar ifade edilmiş, örtü uzaylarının sınıflandırılması ve örtü uzayları ile esas gruplar arasındaki ilişkiler açıklanmıştır. Daha sonra, topolojik uzaylar üzerine düzgün süreksiz olarak etki eden örtü dönüşümleri grupları incelenmiştir. Son olarak, S.Kinoshita tarafından ifade edilen Sperner Şartı'nı sağlayan dönüşüm grupları ile ilgili sonuçlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, covering transformations groups and actions of these groups on related topological spaces are studied. Firstly, fundamental concepts related to covering spaces are introduced, then classification of covering spaces and relations between fundamental groups and covering spaces are explained. Furthermore, covering transformations groups acting properly discontinuously on related topological spaces are studied. Finally, the results concerning transformation groups which satisfy Sperner's condition introduced by S.Kinoshita are examined.