Yassıhöyük (Gordion) florası (Polatlı/Ankara)
Flora of Yassihöyük (Gordion) (Polatli/Aankara)
  1. Tez No: 343709
  2. Yazar: İNCİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırma, Ankara nın batısındaki Polatlı ilçesinin yaklaşık 17 km kuzeybatısında yer alan bölgede gerçekleştirilmiştir.Çalışma alanından Mart 2011-Şubat 2013 tarihleri arasında 590 bitki örneği toplanmıştır. 42 familya ve 180 cinse ait, 290 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Alandaki endemik takson sayısı 38(%13,10)?dir. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı ise şöyledir:79?u İran-Turan Elementi (%27,24); 14?ü Akdeniz Elementi (%4,82);5?i Avrupa-Sibirya Elementi (%1,72); 192?si geniş yayılışlı (%66,20) taksonlardır.
Özet (Çeviri)
The study area is located about 17 km northwest of Polatlı province, west of Ankara.590 plant specimens were collected from the area between March 2011-February 2013. Identification of the total specimens revealed the presence of 290taxa belonging to 180 genera in 42 families. The number of endemic taxa is 38 (13,10%). The distrubition ratios of the taxa into the phytogeographical regions are as follows: Irano-Turanian 79 (27,24%); Mediterranean 14 (4,82%); Euro-Siberian 5 (1,72%) and widely distributedare 192 (66,20%).