Türk populasyonundaki alzheimer hastaları ile presinilin-2 geninin ilişkisi
The association of presenilin-2 gene with alzhemieris disease in Turkish population
- Tez No: 343727
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Preseninilin-2 Ailevi Alzheimer Hastalığına (FAD) sebep olan genlerden biridir.Bu araştırmanın amacı; Türk populasyonundaPsen-2 gen polimorfizmi ile SAD arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Bu çalışmada aynı toplumdan 180 SAD ve bunlarla yaş ve cinsiyetçe eşit dağılım gösteren kontrollerde Psen-2 geninin oluşturduğu değişimin belirlenmesi için PCR ve RFLP metodu kullanıldı. Allelik ve genotipik dağılımlar homojenite için PearsonChi-Square ve Hardy-WeinbergEquilibriumtesti kullanılarak performe edildi. Ayrıca hastalığa yakalanma risklerinin hesaplanmasında OddRation testi kullanıldı. Sonuç olarak; Normal genotipli hastaların oranı %26,3 iken, anormal genotipli hastaların oranı %73,7?dir. Normal genotipli kişilerin %22,7`si hasta iken, anormal genotipli sağlıklı kişi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Presenilin-2 is one of thecausativegenesforfamilialAlzheimer'sdisease (FAD). Thepurposeof thiscase-controlstudywastodeterminewhether SAD is associatedwiththe PSEN2 gene polymorphism in a Turkishpopulation. WeexaminedPSEN2 genotypes in 180 SAD patientsand an equalnumber of age- andsex-matchedcontrolsfromthesamecommunity, usingthe PCR?RFLP method. AllelicandgenotypicdistributionswereperformedusingthePearsonChi-squaretest andHardy-WeinbergEquilibriumtest forhomogeneity.Alsoweuseoddrationfor risk of AD. Theresultsrevealedsignificantdifferences in thefrequency of the +A/?A polymorphismbetween AD andcontrols. normal genotype of patientsration is%26,3 ,whereas anormal genotype of patientration is %73,7.