Yalın üretimin uygulanmasında karşılaşılan problemler
Problems encountered during application of lean manufacturing
  1. Tez No: 343728
  2. Yazar: ÖZKAN BIRAKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NALBANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Teknik Eğitim, Industrial and Industrial Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yalın üretimin amacı ilk bakışta her ne kadar maliyet azaltmak gibi görünse de aslında üretim akış süreleri ile pazara sunma sürelerini azaltarak, aynı zamanda da kaliteyi iyileştirerek müşterinin istediği ürünleri onların istediği zamanda sunabilmektir. Bu çalışmada 16 işletmenin yalın üretim çalışmalarına başlama nedenleri ve yalın üretimi uygulamaları sırasında karşılaştıkları sorunlar anket yoluyla belirlenmiştir. Ankette toplam 28 adet soruya yer verilmiştir. Ankette çoktan seçmeli, önem derecesine göre sıralama ve yoruma açık olmak üzere 3 çeşit soru şekline yer verilmiştir. Bu çalışmadan çıkan sonuçlara göre yalın üretimin uygulamasındaki en büyük engel çalışanların yeni sisteme karşı direniş göstermeleridir. Diğer engeller ise stoksuz çalışılacağı için taleplere karşılık verilemeyeceği düşüncesi, çalışanların işten çıkartılacakları endişesi, yalın üretim sisteminin kendi firmalarına uygun bir sistem olmadığı düşüncesi, büyük boyutlu seri imalata uygun makinelerin değiştirilmesinin gerekliliği ve firma bünyesinde değişime uygun istekli bir lider bulunamaması olarak tespit edilmiştir. Yalın üretim ancak bütün çalışanların etkili bir şekilde katılımıyla gerçekleştirilebileceği için, sistemin sağlıklı bir durumda işlemesi bütün çalışanların huzurlu ve istekli bir şekilde sisteme adapte olması ile sağlanabilir. Bu da yalın üretimin sistemi mantığının çalışanlara doğru bir şekilde aktarılmasıyla gerçekleştirilebilir. Çalışanların, yalın üretimi fazla iş gücünü ortaya çıkarıp bu iş gücünü işten çıkarmak olarak görmesi engellenmelidir.
Özet (Çeviri)
First of all it seems like that only reason of the Lean Manufacturing is to reduce the costs, actually main reason of it is to submit products to the customers at the time they want by minimizing the production flow times and put on market times with improving the quality. In this study, the reasons to start Lean Manufacturing of 16 companies and the problems while adopting Lean Manufacturing have been determined by survey. There are 28 questions at the survey. There are 3 kinds of questions on the survey: multiple choices, grading according to the importance level and open to comment. According to the survey results, the most important obstacle while adopting Lean Manufacturing is that the workers show resistance to the new system. The other obstacles are ideas about not satisfying demands because of working without stocks, probability of employee firing, it is not suitable for the company to adopt Lean Manufacturing, big machines that are used for serial production are needed to change and nonexistence of a leader who is eager and capable of change the system. Since Lean Manufacturing can be achieved by attendance of all workers effectively, a properly working system can be obtained if the workers are willing to take part with the system. This is obtained by conveying Lean Manufacturing system to the workers precisely. The idea of worker firing with the Lean Manufacturing system should be prevented.