Müze tasarımında ortaya çıkan kriterler
The criteria in museum design
  1. Tez No: 343735
  2. Yazar: MERVE UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARE SAHİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada, müze mimarisinin ve müzeciliğin değişim süreci ve bu süreci etkileyen faktörler, Müzeler Çağı olarak adlandırılan ve müze sayısında artışın yaşanmaya başlandığı dönem olan 19. yüzyıldan başlanarak 19. yy, 20. yy ve 21. yüzyılda ziyaretçi sayıları ile öne çıkan müzeler üzerinden incelenmektedir. Müzelerin ve müze mimarisinin geçirdiği değişimi daha iyi analiz etmek için, 19. yüzyıla kadar olan müzelerin tarihsel sürecine kısaca yer verilmiştir. The Art Newspaper / Sanat Gazetesi? nin düzenlediği 2011 yılında en çok ziyaret edilen 100 müzenin yer aldığı listeye göre, sayıca fazla olması ve ilk sıralarda yer alması nedeniyle Avrupa müzeleri üzerinden analiz çalışmaları yapılmıştır. 19. yy, 20. yy ve 21. yy müzelerinden 3?er örnek seçilip halka açıldığı tarihler baz alınarak bu müzeler kronolojik sıralamaya göre; ? tarihsel süreci, ? konum ve kent ölçeğindeki yeri, ? mimari biçimlenme ve mimari üslup, ? mekansal organizasyon, ? yapım teknolojisi ve malzeme başlıkları altında incelenmiştir. Her bir müze ayrıntılı bir şekilde incelendikten sonra karşılaştırmalı analiz tabloları oluşturularak incelenen müzelerin benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konulmuştur. Sonuç ve değerlendirmeler bölümünde ise, analiz tablolarından yola çıkarak incelenen müzelerin değerlendirilmesi yapılmış ve giriş bölümünde belirlenen hipotezler sınanarak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the variation process of museum architecture and museology and the factors that influence this process are surveyed over the museums which came forward by their visitor numbers in 19th, 20th and 21st century the period called ?Museum Era? on which the number of museums increased. In order to better analyse the variation process of museology , the historical development of museums until 19th century were summerized. These analysis studies were done over the European museums due to their preponderance according to the list involving the most visited 100 museums in 2011 prepared by The Art Newspaper. By selecting three each of 19th, 20th and 21st century museums and basing the date on which their public offerings, these museums ? according to chronological order ? were inspected under the headline of : ? historical process ? the place in location and city scale ? architectural formation and style ? spatial organization ? construction technology and material Having inspected each museum in detail, the differences and similarities among museums inspected were presented by making comparative analysis tables. In conclusion and evaluation part; the museums inspected were evaluated by taking the tables of analysis into consideration and suggestions were devoloped through testing the hypothesis which stated in entrance part.