d-ortogonal polinomlar
d-ortogonal polinomlar
  1. Tez No: 343717
  2. Yazar: GÜLŞEN ORUCOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ERKUŞ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada d-ortogonal polinomlar incelenmiştir. İlk olarak önbilgiler ve kullanılacak olan bazı kavramlar, d-ortogonallikle ilgili tanımlar ve lemmalar verilmiştir. Daha sonra Humbert polinomlarının d-ortogonalliği gösterilmiş ve özel hallerinin d-ortogonalliği incelenmiştir. Ayrıca Jacobi tipi polinomların d-ortogonalliği gösterilmiş, rekürans bağıntısı elde edilmiştir. Buna ek olarak genelleştirilmiş d-ortogonal polinomlar verilerek özel halleri incelenmiştir. Son olarak Hermite tipi polinomların d-ortogonalliği gösterilmiş, Charlier, Gould-Hopper, Laguerre tipi polinomlar ve bunların d-ortogonalliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, d-orthogonal polynomials were investigated. First, preliminaries and some concepts that will be used, definitions and lemmas regarding the concept of d-orthogonality were given. After that d-orthogonality of Humbert polynomials was shown and d-orthogonalities of their special cases were examined. Also d-orthogonality of Jacobi-type polynomials was shown and recurrence relation was obtained. In addition generalized d-orthogonal polynomials were given and their special cases were investigated. Lastly d-orthogonality of Hermite-type polynomials was shown, d-orthogonalities of Charlier, Gould-Hopper and Laguerre-type polynomials were investigated.