Amonyum ve nitrat azotunun yerfıstığı bitkisinin gelişimi ve demir alımına etkisi
Effect of ammonium and nitrate nitrogen on growth and iron uptake of peanut plant
- Tez No: 34375
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİT GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
oz Yüksek Lisans Tezi AMONYUM VE NİTRAT AZOTUNUN YERFISTIĞI BİTKİSİNİN GELİŞİMİ VE DEMİR ALIMINA ETKİSİ Ziya DURUCAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Ana Bilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Sait GEZGİN 1994, Sayfa : 46 Jüri : Prof. Dr. Fethi BAYRAKLI Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN Yrd. Doç. Dr. Sait GEZGİN Bu çalışma, artan dozlarda uygulanan NH ve NO azotu ile demirin sera koşullarında kireçli bir toprakta yetiştirilen yerfıstığı bitkisinin yaş ve kuru ağırlığı, aktif ve toplam demir kapsamlarına etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar şu şekilde sıralanabilir. -Yerfıstığı bitkisinin yaş ve kuru ağırlığı, aktif ve toplam demir kapsamı NH -N'u uygulanan muamelelerde NO,-N'u uygulananlara göre daha yüksek olmuştur. -Demir dozlarının ortalaması olarak, azot uygulaması bitkinin kuru ağırlığını azaltmıştır. Bu azalma, uygulanan NO -N'u artışına paralellik göstermektedir. -Azot dozlarının ortalaması olarak, her iki azot formunda dakuru ağırlık bakımından demir dozları, Fe“>Fe>Fe >Fe”şeklinde 2 3 10 sıralanmaktadır. -Bitkinin aktif demir kapsamı, demir dozlarını ortalaması olarak, uygulanan NH -N'u miktarının artışına paralel olarak artarken, NO -N'u uygulamasıyla azalmıştır. w -Azot dozlarının ortalaması olarak her iki azot formunda da uygulanan demir miktarının artmasıyla bitkinin aktif ve toplam demir kapsamı artmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis EFFECT OF AMMONIUM AND NITRATE NITROGEN ON GROWTH AND IRON UPTAKE OF PEANUT PLANT Ziya DURUCAN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Soil Science Supervisor : Ass. Prof. Dr. Sait GEZGİN 1994, page : 46 Jury :Prof. Dr. Fethi BAYRAKLI Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN Yard. Doç. Dr. Sait GEZGİN The purpose of this study was to determine the effect of increaseng levels of NH-N and NO-N with iron applications on wet 4 3 +2 and dry »eight, active (Fe ) and total iron contents of peanut grown on a calcareous soil under greenhouse conditions. The results were summarized as follows: -The wet and dry weight, active and total iron contents of peanut were higher in the NH-N than NO-N. -The dry weight of as mean of iron levels, decreased by N fertilizer. This decrease was parallel to increasing of the amount of NO-N. -Iron levels in respect of the dry weight, as mean of N levels, in both NH-N and NO-N have been ordered as following: 4 3 Fe >Fe >Fe >Fe". 2 3 10 III-The active iron content of peanut, as mean iron levels, incerased by ascending of NH -N and decreased by increasing of NO -N. 4 3 -The active and total iron contets of peanut, as mean of N levels, increasing of iron in both NH -N and NO -N.